Odsouzeni ke dřině: Češi si v práci neví rady. Bojí se říct si o přidání peněz z jednoho prostého důvodu

Podle aktuálního průzkumu, do kterého se zapojilo 44 zemí světa, je na tom v tomto ohledu Česká republika nejhůř v celé Evropě.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Míra inflace je přitom u nás nejvyšší za posledních 30 let a lidé si tak za výplatu koupí méně věcí. Psal o tom web TN. O přidání peněz si podle webu zkusí říct v průměru jen 19 procent lidí. Smlouvat o vyšší výplatě prý nejčastěji chodí Indové, Číňané anebo Turci. V Evropě to jsou Rumuni, Poláci a Němci.

Bojí se odmítnutí i výpovědi

​I když se v Česku letos průměrná mzda o něco zvýšila, máme také nejvyšší míru inflace od roku 1993, píše TN. Podle statistik tak vyděláváme až třikrát méně než například Němci. V nejbližších měsících se necelých 20 procent Čechů chystáextrémně pravděpodobně“ nebo „velmi pravděpodobně“ říct si o přidání, informuje TN. To je nejméně v Evropě a výrazně za světovým průměrem, který činí 35 procent.

iZdroj fotografie: Depositphotos
I zkušenější zaměstnanci se často bojí říct si o přidání peněz

Vyplývá to z jednoho z největších průzkumů celosvětové zaměstnanosti PwC Global Workforce Hopes and Fears. Zúčastnilo se ho 52 195 pracovníků ze 44 zemí. „To, jak si umíme, či neumíme říct o peníze svému šéfovi, vždy záleží na typu osobnosti zaměstnance. Často se bojí i toho, že jim zaměstnavatel třeba nabídne výpověď, a že na jejich místo přijde někdo nový, skromnější,“ vysvětlila pro Události247 psycholožka Ludmila Mrkvicová.

Kdy je nejvhodnější doba požádat o víc peněz

Důležité je načasování. Pokud je nadřízený pod stresem, lid by měli setkání kvůli vyšší výplatě raději o pár dnů posunout. Píše o tom web Jenpráce. Šéfovi by zaměstnanci podle webu měli říct, že důvodem schůzky je revize stávající mzdy. Nadřízený tak aspoň bude mít čas se na setkání připravit a bude schopen říci, zda, a jak případně mzdu navýší. Je důležité si připravit argumenty, které žádost podpoří. Zaměstnanec by měl především uvést své konkrétní úspěchy ve firmě.

iZdroj fotografie: Depositphotos
IT architekti s průměrným platem 100 tisíc Kč, hlavní vývojáři (81 tisíc Kč), softwaroví inženýři (78 tisíc Kč) nebo IT projektoví manažeři (71 tisíc Kč)

Rozhodně by lidé neměli šéfovi říkat, že u konkurence platí lépe. Jestli ho má něco naštvat a motivovat k tomu, aby mzdu nezvýšil, je to přesně tato věta, informuje TN. Nejvhodnější čas, kdy si říct o zvýšení mzdy, je podle TN ke konci roku. „Já jsem se byla s ředitelem pobavit o výplatě nedávno. Řekl mi, že dobře, ale že mi přidá i práci, aby se to oběma stranám vyplatilo. Takže jsem odešla s nepořízenou a opravdu uvažuji o tom, že odejdu jinam,“ řekla Událostem247 Jana Kopřivová, která pracuje v počítačové firmě.

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články