Další nelichotivé prvenství Česka. Za plyn platíme nejvíc peněz v celé Evropské unii

Růst cen plynu činil 231 procent, zatímco například na Slovensku dosáhl 18 procent a byl druhý nejnižší v unii.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Ve své aktuální zprávě to uvedl evropský statistický úřad Eurostat. Pokud se cena vyjádří v eurech, nejlevnější plyn měly domácnosti v Maďarsku. Růst cen elektřiny pak byl v České republice druhý nejvyšší z celé Evropské unie, protože meziročně dosáhl 97 procent. Naopak nejméně elektřina zdražila v Lucembursku, kde růst činil tři procenta.

Data nejsou přesná, tvrdí úřad

V přepočtu na eura byly průměrné ceny plynu pro domácnosti ve druhé polovině roku 2022 nejnižší v Maďarsku, kde 100 kilowatthodin stálo 3,5 eura, v Chorvatsku se 4,5 eura za 100 kWh. Na Slovensku, kde lidé zaplatili za 100 kWh necelých 5 euro. Nejvyšší ceny pak byly ve Švédsku, kde odběratelé platili 27,5 eura za 100 kWh a v Dánsku s 20,8 eura za 100 kWh, doplňuje web České noviny.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Odborníci doporučují nahradit dosluhující spotřebiče úspornějšími

Data, ze kterých Eurostat vychází, odráží cenové nabídky dodavatelů ze sledovaného období určené pro nové zákazníky. Přehled tak nereflektuje průměrné ceny, které zákazníci v tomto období platili ve skutečnosti. Reálné platby totiž vycházejí ze smluv, které byly často uzavřeny mnohem dříve. Ceny energií v nich byly zcela odlišné, než je aktuální nabídka. Zkreslené podle něj může být porovnání i mezi jednotlivými zeměmi,“ řekl Událostem247 mluvčí Energetického regulačního úřadu Michal Kebort. 

Země se s cenami vypořádaly po svém

Ceny energií se začaly výrazně zvyšovat ještě před ruskou invazí na Ukrajinu, což bylo na konci loňského února, připomíná web ČT24. Pak růst cen energií až do druhého pololetí zrychloval. Elektřina a zemní plyn v posledním období vykazovaly známky stabilizace. Podle Eurostatu to bylo částečně kvůli politice a intervencím Evropské unie. Jednotlivé země Evropské unie proto zvolily nejrůznější opatření, jak se s prudkým růstem cen energií vypořádat.

iZdroj fotografie: abcMedia
Jeden člen domácnosti spotřebuje na ohřev vody asi 1 430 kWh plynu ročně. U vaření pak jedna osoba spotřebuje zhruba 200 kWh zemního plynu za rok

Některé například snížily daně a poplatky, dočasně prominuly daně spotřebitelům, zavedly cenové stropy, poskytly jednorázovou podporu a přidělovaly poukázky konečným spotřebitelům, dodává ČT24. Některé členské státy dokonce uplatňovaly i regulované ceny. „Já jsem po velkém zdražování energií začala šetřit, méně topit, takže čekám, že mi letos budou vracet peníze,“ řekla Událostem247 Klára Otovská z Třebíče.

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články