Českem se přehnalo tornádo, výrazné stopy zanechalo poblíž Veselí nad Lužnicí. Dosáhlo síly 2. stupně

Tornáda se v Česku objevují jen zřídka. To jihočeské udeřilo téměř přesně na první výročí obdobné události na jihovýchodě Moravy.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak na svém webu uvádí Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), 24. června 2021 zasáhlo tornádo na dráze zhruba 27 kilometrů mezi Hodonínem a Břeclaví několik vesnic, z nichž nejvíce byly poškozeny Hrušky. Podle nové mezinárodní Fujitovy stupnice nabyla jeho intenzita hodnoty IF4. O rok a pět dní později hlásí nálezy následků tornáda ve Svinech, vesnici v blízkosti Ústí nad Lužnicí, zjistil server TN. Toto bylo o něco slabší, dosáhlo druhého nejnižšího stupně zmíněné škály, informuje dále TN.

Jak se pozná, že jde opravdu o tornádo

ČHMÚ ve své tiskové zprávě k události z minulé středy uvádí, že jeho pracovníci s jistotou prokázali kontakt víru se zemským povrchem. To, jak vysvětlují, znamená, že se jednalo skutečně o tornádo. „O tom, že škody nezpůsobil přímočarý vítr z húlavy nebo microburstu (propad studeného vzduchu) svědčí i skutečnost, že daným místem prochází velmi úzký a zároveň dlouhý pás polehlého obilí, které je navíc položeno směrem do středu pásu,“ dodávají meteorologové v tiskové zprávě.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Tornádo

Upřímně mě nepřekvapuje, že v Jihočeském kraji podezření na tornádo vzniklo. Na našem facebooku jsme před tím dokonce už včera varovali,“ prohlásil pro TN den po středečním svineckém tornádu David Rýva z ČHMÚ. Podle Wikipedie jsou tornáda zaznamenávána v Evropě především na severozápadě kontinentu, v Česku je výskyt řídký. Přesto jedno pro historii dopodrobna zaznamenala už Kosmova kronika, uvádí TN. Došlo k němu v Praze 30. července 1119.

Vír vzal s sebou střechu penzionu, lámal stromy, ničil obilí

Nic o tornádu nevím, volala jsem známým z ChKO Třeboňsko, a ti mě ubezpečili, že nezaznamenali žádné popadané stromy, ani jim nikdo nic nehlásil. Evidentně to nedošlo až k hranici rezervace,“ řekla pro Události247 Hana Bednářová, která se zabývá ochranou přírody v jižních Čechách. Ladislav Kodat, který provozuje přímo v obci Hospůdku Sviny, zato Událostem247 potvrdil, že řádění živlu se do jejich okolí otisklo velmi zřetelně.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Předpověď počasí

Na kundratickém penzionu to sebralo kus střechy. V Mažicích (obec těsně sousedící se Svinami, pozn. red.) to fotili, takže musejí existovat fotografie. Tady jsme všichni viděli vlastně až následky. Lidi byli zalezlí doma, přímého svědka víru nemáme. Ale vypadá to, že byly dva: jeden za Svinama a jeden ze Svinů na Mažice. Ten mezi Veselím a Svinama se asi dotknul země,“ popisuje pro Události247 pan Kodat. Dodává, že po středečním večeru zůstaly kolem vsi polámané stromy a poničené pruhy polí, dodal pro Události247 pan Kodat.

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články