Česko poslalo na Ukrajinu několik desítek tanků i bojových vozidel

Česko odeslalo na Ukrajinu vlak naložený vojenskou technikou. V pomoci bude náš stát podle ministryně obrany pokračovat.

i Zdroj fotografie: S vědomím OSINTdefender / Twitter
                   

Tento týden odcestovalo vlakem z České republiky na Ukrajinu několik desítek tanků T-72 a bojových vozidel pěchoty. Jedná se o dar české armády, se kterým souhlasili spojenci z NATO, píše Respekt. Výhodou je, že tyto tanky umí ukrajinští vojáci ovládat, pomůžou jim tak při obraně vlasti.

Stály ve skladech

Česká republika byla jednou z několika zemí, která mohla Ukrajině tyto stroje darovat. Z okolních států je má totiž ve výzbroji například Slovensko, jenomže minimální množství. Dále těmito stroji disponuje Maďarsko, to však dodávky zbraní a techniky na Ukrajinu odmítá. Země dokonce zakázala převoz dodávek přes své území. Významné počty tohoto typu tanků má také Polsko. Sousední stát je však zatím na válkou zmítanou Ukrajinu neposílá.

Údajně se jedná o starší typy nemodernizovaných tanků T-72. Ty měly ve výzbroji české aktivní zálohy. Armáda jich do začátku týdne měla ve skladech asi 90 kusů. Mimo to aktivně provozuje přibližně 30 modernizovaných strojů. Spolu s tanky odcestovala na Ukrajinu stará bojová vozidla pěchoty československé výroby typu BVP-1.

„Tanky T-72 ve verzi M1 jsou sice staré, ale to je paradoxně výhoda, protože Ukrajinci je umějí ovládat a zvládají zacházet se všemi systémy. Není potřeba, aby se přeškolovali. Totéž platí o BVP-1. Pokud by na Ukrajinu kdokoli posílal moderní techniku, vyžadovalo by to přinejmenším dny, ale spíše týdny nebo měsíce cvičení. A oni ten čas teď nemají, takže jsou rádi za techniku, kterou znají jako své boty,“ uvedl vojenský analytik Lukáš Visingr.

Vojenský materiál je teď zásadní

Vojenský analytik Jiří Vojáček na svém twitterovém účtu uvedl, že Generální štáb odeslání těžké vojenské techniky blokoval. Plukovnice Magdalena Dvořáková z oddělení komunikace s veřejností Generálního štábu AČR to však Událostem247 nemohla vysvětlit. „Já rovnou odkážu na včerejší vyjádření ministryně obrany Jany Černochové. My odpovědět nemůžeme, je to kvůli bezpečnosti,“ uvedla. Stejně reagovala i na otázku, zda se plánují nějaké další dodávky.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Tanky

Podle ministryně obrany Jany Černochové (ODS) je posílání vojenského materiálu na Ukrajinu zásadní. „A budeme v tom pokračovat, ale nemohu k tomu říct víc. Zuří tam válka a nebudeme vrahům s písmenem Z (pozn. red., ruské značení invazivní techniky) nic usnadňovat,” citovaly Novinky Černochovou.

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články