Česko udělilo už více než 328 tisíc víz pro uprchlíky z Ukrajiny

Česká republika udělila ukrajinským uprchlíkům ke včerejšímu dni přes 328 tisíc víz.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Podle CNN Prima NEWS počty Ukrajinských uprchlíků v Česku oficiálně čítají 328 tisíc. Konkrétně se jedná o počet lidí, kterým Česko udělilo dočasnou ochranu kvůli rusko-ukrajinskému konfliktu. Takřka 85 % z nich tvoří ženy a děti, informuje CNN Prima NEWS. CNN Prima NEWS také v několika mapách a grafech popisuje demografické údaje o tom kde, v jakých počtech a jaké věkové skupiny uprchlíků přebývají.

Svoboda pohybu po EU

Česká republika začala v reakci na konflikt poskytovat dočasnou ochranu lidem, kteří splňují kritéria daná ministerstvem vnitra a kteří o ně požádali. Podmínky jsou celkem čtyři a jsou uvedeny na webu ministerstva. Dočasná ochrana je speciálním pobytovým titulem,“ citoval web CNN Prima NEWS ministerstvo vnitra s odkazem na různé typy pohybových oprávnění. S touto ochranou u nás uprchlíci mohou žít nejpozději do 31. března 2023.

„Ukrajinští občané mají svobodu pohybu po EU, nepotřebují víza. V ČR mohou žít kde chtějí, a mají čas požádat o dočasnou ochranu 30 dnů po příjezdu. Vlna uprchlíků nám navíc dává řadu příležitostí, například k reformám na trhu práce, v uznávání kvalifikace či bytové politice,“ uvedl pro Události247 Martin Rozumek z Organizace pro pomoc uprchlíkům.

90 dní bez víza

Podle Deníku mohou lidé z Ukrajiny v Česku navíc pobývat tři měsíce bez víza. Kvůli zdravotnímu pojištění je pro ně však lepší, když mají od začátku pobytu v ČR vízum. K překročení hranic Ukrajinci navíc nepotřebují covid pas ani žádost o azyl, píše dále Deník. Je však nutné kontaktovat příslušné pracoviště Odboru azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra ČR, kde jim za účelem strpění bude uděleno vízum.

Podle Seznam Zpráv lze pozorovat, že lidé zdaleka nejčastěji využívají známé kontakty z dřívějška, popřípadě se přes ně dostávají k dalším krajanům, kteří se již do Česka dostali před nimi. Při hrubějším zobrazení si lze povšimnout, že Ukrajinci více nacházejí zázemí na území Čech a Moravy. Často v periferních oblastech západních Čech. Konkrétně v okrese Karlovy Vary, Cheb, Tachov. Dále také v Plzni, Praze a ve středních Čechách, vyplývá dále z dat Seznam Zpráv.

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články