Členové vlády odhalili majetková přiznání. Překvapí vás, kdo je největším boháčem

Ministři zveřejnili, kolik má kdo nemovitostí, automobilů nebo dluhů. Ukázalo se, že nejmajetnější je ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

i Zdroj fotografie: Úřad vlády ČR
                   

Jak píše TN, v posledních letech byl nejbohatším členem bývalé vlády její předseda Andrej Babiš. V novém kabinetu však oplývá největším jměním ministr průmyslu a obchodu. Majetkové přiznání dodala na žádost Seznam zprávy většina členů kabinetu. Chybělo jen od ministra financí Zbyňka Stanjury a od ministryně obrany Jany Černochové.

Neveřejné dokumenty

Podle zákona o střetu zájmů museli majetková přiznání odevzdat všichni členové kabinetu do třiceti dnů po jmenování. Tentokrát do nich ale veřejnost na rozdíl od minulých let nemůže nahlédnout. Registr s dokumenty o majetku je od roku 2021 uzavřen. Změnit se to má až poté, co bude přijata novela zákona o střetu zájmů. Ta má napravit nedostatky, kvůli kterým je teď veřejný přístup odepřen.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Dokumenty

Zveřejnění majetkových přiznání politiků může podle psycholožky Ludmily Mrkvicové u některých lidí vyvolat i negativní reakce. „Závist je lidská vlastnost, které máme v naší zemi opravdu hodně. Pro závistivé lidi je obtížné rozlišovat, jestli se někdo dostal k majetku svou prací a pílí nebo jiným způsobem. Proto může i zveřejnění majetkových přiznání členů vlády vyvolat u některých lidí nežádoucí emoce,“ vysvětlila Mrkvicová pro Události247.

Fiala má statisíce

Bývalý bankéř Síkela a aktuálně nejbohatší člen vlády, vlastní kromě jiného několik nemovitostí v Praze, mezi nimi dům na Smíchově, byt v Dejvicích i s parkovacím stáním, byt na Smíchově se dvěma parkovacími místy a také na Vinohradech, opět se dvěma parkovacími místy. Kromě toho má na Moravě v Hostějovicích chatu. V majetkovém přiznání uvedl také smlouvu o smlouvě budoucí na apartmán ve Špindlerově Mlýně.

iZdroj fotografie: S vědomím Petra Fialy / Facebook
Petr Fiala

Předseda vlády Petr Fiala vlastní rodinný dům v Brně, který s manželkou nabyli po jejích rodičích. V moravské metropoli má také dva byty, jeden podědil a druhý koupil z našetřených peněz. Jižně od Brna má také zemědělskou půdu a na Vysočině chalupu. ​Na premiérově bankovním účtu jsou stovky tisíc korun. V majetkovém přiznání uvedl také úspory v podílových fondech ve výši 900 tisíc. Vlastní dva automobily, staré 7 a 9 let.

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články