Dary od obviněného v kauze Hlubuček mělo dostávat i ANO. To se ale vůči tvrzení ohradilo. Jeden z obviněných je mrtvý

Hnutí ANO sponzoroval jeden z obviněných lidí v kauze pražského dopravního podniku. Řekl to ministr školství Petr Gazdík, který kvůli kauze před pár dny rezignoval.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Dar ve výši 200 tisíc korun měl podle serveru Hlídač státu poslat uskupení expremiéra Andreje Babiše podnikatel Zakaría Nemrah, píší České noviny. Hnutí Andreje Babiše ale tvrdí, že to není pravda, a že finanční příspěvek obdrželo od společnosti Czech Gulf Business Council. Nemrah tam měl figurovat pouze jako jeden ze členů dozorčí rady, doplňují České noviny.

STAN se jen snaží odvést pozornost

Na to, že mělo ANO dostat sponzorský dar od podnikatele, který je podle médií kvůli korupční kauze ve vazbě, upozornil Gazdík na svém Twitteru. Už v neděli oznámil, že kvůli kontaktům s obviněným podnikatelem a lobbistou Michalem Redlem skončí ve funkci. „Mezi třemi zadrženými v kauze Dozimetr je i sponzor hnutí ANO Zakaría Nemrah. Ve svatém zápalu, s nímž nás ANO označuje za mafii, jim to asi nějak uniklo,“ uvedl ministr školství v demisi na sociální síti.

Proti jeho tvrzení se ohradil místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček. „Je to zoufalá snaha hnutí STAN odvést pozornost. Pan Nemrah, jehož jméno jsem slyšel poprvé, když jsme to dohledali zpětně, hnutí ANO nic nedaroval. Pokud jsme dohledali správně, tak společnost, která byla zaměřená na přípravu EXPO v Dubaji, ve které nebyl ani vlastníkem, ani členem představenstva, ale někde se tam pohyboval jako člen dozorčí rady, v roce 2016 přispěla částkou, jež nebyla velká,“ uvedl pro CNN Prima News.

Jeden z obviněných se zřejmě zabil

Pan Zakaría Nemrah nebyl v té době majitelem, ani v představenstvu společnosti, ale pouze jedním z členů dozorčí rady. Navíc v té době neexistovaly jakékoliv náznaky o tom, že by byl členem mafiánských struktur,“ uvedl na dotaz Událostí247 hlavní manažer hnutí ANO Jan Richter. Kriminalisté podnikli razii na pražském magistrátu a dalších místech včetně budov DPP. Kvůli hospodaření v podniku pak obvinili 11 lidí, píší České noviny.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Policisté

Podle policie skupina obsadila klíčové pozice v dopravním podniku tak, aby spřátelení manažeři mohli ovlivňovat výběrová řízení, píší České noviny. Kauza už si vyžádala i lidský život. Zemřel jeden ze třinácti obviněných, obchodník v telekomunikačním byznysu Petr Adam, napsal iDnes. Podle informací iDnes zřejmě spáchal sebevraždu. Přesnou příčinu smrti určí pitva. Šlo o obchodního zástupce, který byl obviněn z podplácení, když se snažil uplatit člena dozorčí rady dopravního podniku, který na pochybný tendr upozornil, dále uvádí zpravodajský server iDnes.

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články