udalosti247.cz
  • Doprava
  • Finance
  • Spotřebitel
udalosti247.cz
  • Doprava
    • Auto
    • Dálnice
    • Řidiči
    • Nafta
    • Parkování
    • Další »
  • Finance
    • Peníze
    • Pokuta
    • Poplatek
    • Důchody
    • Mince
    • Další »
  • Spotřebitel
    • Maso
    • Nakupování
    • Potraviny
    • Restaurace
    • Závadné potraviny
    • Další »
Sledujte nás:
Všechny rubriky »
udalosti247.cz » Domácí » Děti ukrajinských uprchlíků se začleňují do českých škol. Kapacity však nejsou nekonečné. Podle ministra školství Gazdíka se rozhodne o dalším postupu

Děti ukrajinských uprchlíků se začleňují do českých škol. Kapacity však nejsou nekonečné. Podle ministra školství Gazdíka se rozhodne o dalším postupu

11. března 2022
Daniel Procházka
[email protected]

Podstatným článkem redakčního týmu webu Události24/7.cz je specialista na počasí a přidružené oblasti, Daniel Procházka, který se na našem široce zaměřeném webu pohybuje už pěknou řádku let. Daniel se věnuje především každodennímu spravování čtenářů o meteorologické situaci u nás i v Evropě. Vždycky ho podle jeho vlastních slov přitahoval divoký charakter přírody a její nepředvídatelnost a nespoutanost. I z toho důvodu se přes původně pouhé psaní meteorologických předpovědí dostal až k článkům o přírodních katastrofách, náhlých změnách počasí až třeba po nevídaných přírodních úkazech. Zároveň ale neskrývá ani svoji klidnější stránku, která má na Událostech na starost naopak články o bydlení a zahradě, které se řadí k jeho předním volnočasovým aktivitám.

Vláda dnes jedná o novém speciálním školském zákoně. Ten má podle Gazdíka zjednodušit situaci ve školách.

petr gazdik
Zdroj fotografie: S vědomím Petra Gazdíka / Facebook

Obsah článku

  1. Resort připravuje více variant
  2. Gazdík: Chceme zjednodušit situaci

Do Česka přichází stále více uprchlíků z Ukrajiny. Podle ministra školství Petra Gazdíka (STAN) však pražští rodiče nemusí mít obavy z nedostatku místa pro jejich děti v mateřských či na základních školách. Šéf resortu školství sdělil, že ředitelé a zřizovatelé dostanou možnost zvýšit kapacity. Ukrajincům přesto doporučuje nesnažit se o zařazení do škol v Praze a nejbližším okolí. Informovaly o tom České noviny.

Resort připravuje více variant

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) bedlivě sleduje vývoj situace. „MŠMT v tuto chvíli vyhodnocuje kapacity vzdělávacího systému, úzce spolupracuje s krajskými úřady a především monitoruje prostřednictvím údajů ministerstva vnitra vývoj počtu a věkové struktury přicházejících uprchlíků. Na základě těchto činností připravuje různé varianty přístupu k řešení problematiky kapacit,“ vysvětlila Událostem247 mluvčí MŠMT Aneta Lednová.

Musíme pomoct školám, aby si poradily s příchozími žáky a studenty z Ukrajiny. Proto operativně zasedl školský výbor @snemovna Mimořádná situace si žádá rychlé řešení. Zasedání řídí @MarekVyborny účastní se i ministr @petrgazdik pic.twitter.com/pfZELURBcg

— Pavel Svoboda (@SvobodaSPOLU) March 10, 2022

Nová pravidla pro zvýšení kapacit by se měla podle Lednové definovat ve speciálním zákonu. Ten by měl stanovit opatření kvůli uprchlíkům z Ukrajiny. Kabinet ve středu schválil návrh, který mimo jiné počítá s prodloužením termínu pro podání přihlášek uprchlíků na maturitní obory z 1. března do 5. dubna. U nematuritních oborů do 8. dubna.

„Důležitou roli hraje dnes projednávaný návrh speciálního zákona pro oblast školství, od nějž se mnohé další kroky budou odvíjet. Každopádně v první fázi je nutné využít stávající kapacity ve školách po celé ČR, které jsou samozřejmě rozmístěny nerovnoměrně, a v kroku dalším využít v lokalitách, kde to bude nutné, prostory jiných školských zařízení, které nabízejí podmínky pro poskytování předškolního a základního vzdělávání,“ doplnila Lednová.

Gazdík: Chceme zjednodušit situaci

Petr Gazdík uvedl, že zákony ve školství mají zajistit, aby ředitelé nemuseli kvůli situaci být nuceni k porušování předpisů. „Abychom co nejvíc zjednodušili situaci ve školách ředitelům, rodičům i žákům,“ podotkl. Koaliční experti ještě mají projednat, jaké úpravy by do novel mohla vložit Sněmovna v rámci pozměňovacích návrhů.

Vláda schválila speciální zákon, který umožní přístup ke vzdělávání žákům a studentům z válkou zasažené Ukrajiny. Zákon nyní poputuje kolegům do Parlamentu. Věřím, že projde v co nejkratším termínu tak, aby nedošlo ke zbytečným průtahům.

— Petr Gazdík (@petrgazdik) March 9, 2022

Rodiče se podle ministra nemají obávat, že by kvůli ukrajinským žákům a studentům nezůstalo místo pro jejich děti v MŠ a ZŠ. „Chystáme se dát ředitelům a zřizovatelům takové možnosti, že budou moci zvýšit kapacitu, vytvářet dětské skupiny pro hlídání,“ citoval Deník Gazdíka. „Navyšování kapacit je samozřejmě možné i bez změny zákona, standardním postupem, tam kde jsou k tomu prostorové podmínky,“ dodala Lednová.

Vyhlášky MŠMT stanovují, že ve třídě mateřské školy může být maximálně 24 dětí, na základní a střední škole pak 30 žáků. Gazdík již dříve avizoval, že školy v ČR pojmou 100.000 uprchlíků. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) však dodal, že počet běženců z Ukrajiny se v ČR blíží 200.000 z kterých více než polovina jsou děti.

Štítky
#petr gazdík
Líbí se vám tento článek? Tak pojďte diskutovat.

Chcete dostávat pravidelně novinky?

Kliknutím na tlačítko „Odeslat“ souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Ze střeženého soukromí Martina Hofmanna: Svatba s ruskou podnikatelkou, bydlení v luxusní čtvrti a slavná nevlastní dcera

Ze střeženého soukromí Martina Hofmanna: Svatba s ruskou podnikatelkou, bydlení v luxusní čtvrti a slavná nevlastní dcera

VIPZivot.cz
VIPZivot.cz
Právě teď
Bolavé tajemství, které skrývá za úsměvem: Kromě kruté šikany se Ondřej Sokol musel vyrovnat se ztrátou otce

Bolavé tajemství, které skrývá za úsměvem: Kromě kruté šikany se Ondřej Sokol musel vyrovnat se ztrátou otce

VIPZivot.cz
VIPZivot.cz
Právě teď
Měl dokonce i krásky ze zahraničí: Jiřího Mádla zkrotila až současná partnerka. V mládí byl jeho milostný život divoký

Měl dokonce i krásky ze zahraničí: Jiřího Mádla zkrotila až současná partnerka. V mládí byl jeho milostný život divoký

VIPZivot.cz
VIPZivot.cz
20 h
Bartoškovo sídlo v srdci přírody bere dech: Uvnitř „Andělského domu“ má člověk stále pocit, jako by byl venku

Bartoškovo sídlo v srdci přírody bere dech: Uvnitř „Andělského domu“ má člověk stále pocit, jako by byl venku

VIPZivot.cz
VIPZivot.cz
20 h
Jan Bendig otevřel dveře svého domova: V jeho vile se snoubí luxus s opravdovostí

Jan Bendig otevřel dveře svého domova: V jeho vile se snoubí luxus s opravdovostí

VIPZivot.cz
VIPZivot.cz
21 h

Ministr Gazdík: Roste agresivita u dětí. Podle něj mohou být na vině počítačové hry, covid-19 a sociální sítě

Ministr Gazdík: Roste agresivita u dětí. Podle něj mohou být na vině počítačové hry, covid-19 a sociální sítě

Novým ministrem školství bude od zítřka Vladimír Balaš. Prezident Zeman mu při jmenování vyčetl prohřešky z minulosti

Novým ministrem školství bude od zítřka Vladimír Balaš. Prezident Zeman mu při jmenování vyčetl prohřešky z minulosti

Budoucí ministr školství Gazdík: Současná situace je katastrofa. Problémem jsou podle něj hygieny. Povinné očkování prý není řešením

Budoucí ministr školství Gazdík: Současná situace je katastrofa. Problémem jsou podle něj hygieny. Povinné očkování prý není řešením
ABCmedia logo
Další portály spadající pod abcMedia Network, s.r.o.

AutoŽivě.cz

  • Aktuality
  • Autoživě testy
  • Ojetiny
  • Rady
  • Technický koutek
  • Zajímavosti
  • #nehoda
  • #motor
  • #pokuta
  • Takhle vypadají nové elektrické hasičské vozy. Po prvních výjezdech už řeší zásadní potíže s dojezdem
  • Šílený nápad má zpomalit spalovací auta, aby elektromobily „konečně“ vyhrály

SportyŽivě.cz

  • Basketbal
  • Formule 1
  • Fotbal
  • Hokej
  • MMA
  • Tenis
  • #mma
  • #hokej
  • #nhl
  • Boj Česka se Slovenskem o vycházející hvězdu. Sedmnáctiletý talent splnil poslední podmínku
  • Slova českého kapitána Berdycha o nedůvěře lidí. I pro něj byl nový systém velkou neznámou

VIPživot.cz

  • Celebrity
  • #královská rodina
  • #Lela Vémolová
  • #české celebrity
  • Ze střeženého soukromí Martina Hofmanna: Svatba s ruskou podnikatelkou, bydlení v luxusní čtvrti a slavná nevlastní dcera
  • Bolavé tajemství, které skrývá za úsměvem: Kromě kruté šikany se Ondřej Sokol musel vyrovnat se ztrátou otce

Vařímedobroty.cz

  • Cukroví
  • Omáčky
  • Předkrmy
  • Recepty
  • Rychlé pokrmy
  • #kuřecí maso
  • #cukr
  • #med
  • Matcha – trendy drink, nebo tradiční lék?
  • 50+ nejlepších receptů na domácí pomazánky: Hodí se na chlebíčky, jednohubky i jen tak k večeři na chleba

DámskýDeník.cz

  • Domácnost
  • Krása
  • Lifestyle
  • Móda
  • Vztahy
  • #letadlo
  • #počasí
  • #herec
  • Šándor se zastal prezidenta Pavla: Kritika ano, ale ne urážky
  • Když se žena potřebuje nadechnout: proč dnes hledáme malé ostrůvky klidu více než kdy dřív

MMAmag.cz

  • Zahraniční MMA
  • CZ/SK MMA
  • Videa
  • UFC
  • KSW
  • #ufc
  • #oktagon
  • #jiří procházka
  • Šéf UFC se pustil do zvláštního experimentu. Po 86 hodinách půstu je vytesaný jako skála
  • UFC Katar: Tsarukyan během staredownu řádil. Hookerovi dal hlavičku
udalosti247.cz
  • O nás
  • Kariéra
  • Kontakt
  • Cookies
  • Etický kodex
udalosti247.cz
  • O nás
  • Kariéra
  • Kontakt
  • Cookies
  • Etický kodex

Copyright © 2016-2025 abcMedia Network s.r.o. - Theme v1.0.5

Obsah je chráněn autorským právem. Jakékoli užití včetně publikování nebo jiného šíření obsahu je bez písemného souhlasu zakázano.