Ministr Gazdík chce pokračovat v testování ve školách. Vedení škol souhlasí. Povinné testování žáků ale má skončit už 18. února

Ačkoliv experti tvrdí, že testování postrádá smysl, ministr školství Petr Gazdík v něm chce minimálně dalších 14 dnů pokračovat.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Průběh testování na přítomnost koronaviru ve školách se minimálně v příštích dvou týdnech měnit nebude. Resort školství vyjednává s ministrem zdravotnictví o nastavení testů po polovině února, ale i o režimu po skončení testování, uvedl ministr školství Petr Gazdík (STAN). O situaci informovaly Seznam Zprávy.

Testování v únoru

Podle Romana Prymuly, exministra a epidemiologa, plošné testování v současné fázi epidemie již nedává smysl, a kvůli značnému rozšíření omikronu by se mělo zrušit. Což se také stalo, vláda odhlasovala, že od 18. února se žáci testovat nemusejí. Primářka kliniky infekčních nemocí Fakultní nemocnice Bulovka Hana Roháčová tvrdí, že by se měli testovat jen lidé s příznaky covidu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Testování ve školách

„Vyjednáváme s ministerstvem zdravotnictví, jak má vypadat testování po polovině února. Shromažďujeme data a snažíme se být připraveni na režim po konci testování. Zda ten konec bude v polovině února, nebo někdy později, v tuto chvíli neumím říct. Ještě v příštích 14 dnech bude testování fungovat tak, jak funguje doteď,“ řekl Gazdík.

Šárka Levíčková, zástupkyně ředitelky Podbělohorské Základní školy na Praze 5 by testovala nadále.Já myslím, že se tím nic nepokazí. Když už se ty testy nakoupili, tak ať nám děti otestují,“ sdělila Událostem247.

Úleva pro školy

Pokud měl někdo v posledních 30 dnech pozitivní PCR test, testovat se již nemusí. Týká se to jak dospělých, tak i dětí. Podle šéfa resortu školství to některým školám, ale i učitelům, u nichž se covid v minulých dnech potvrdil, značně uleví. Ředitelům škol však papírování neubude. „Bude to další ukazatel, který by měli ředitelé školy sledovat, a to kdy mělo dítě pozitivní PCR test. V tuto chvíli jim to tedy bohužel administrativu neulehčí,“ citoval Blesk Gazdíka.

iZdroj fotografie: S vědomím Petra Gazdíka / Facebook
Petr Gazdík

Ministr navštívil střední, základní a mateřskou školu pro sluchově postižené na Pražském Smíchově. Tamní ředitel uvedl, že testování zde větší problémy nepůsobí. „Dnes jsme testovali všechny žáky a zaměstnance a měli jsme pouze jednu pozitivní žákyni,“ řekl ředitel školy Václav Chmelíř s tím, že škola se uzavřela jen v době vládního nařízení.

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články