Ministr Gazdík: Roste agresivita u dětí. Podle něj mohou být na vině počítačové hry, covid-19 a sociální sítě

Po čtvrtečním útoku žáka na učitele ministr školství Petr Gazdík uvedl, že stoupá agrese u dětí. Trestná činnost mladistvých však podle dat PČR klesá.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V souvislosti se čtvrtečním smrtelným útokem žáka na učitele v pražském středním odborném učilišti, který skončil úmrtím pedagoga, uvedl ministr školství Petr Gazdík (STAN), jako možné příčiny agresivity dětí a mládeže sociální sítě, počítačové hry a koronavirus. Za to na něj nejen na sociálních sítích míří kritika, informovalo Echo24.

Trestná činnost se snižuje, agrese ne

„Plošně obecně roste agresivita dětí. Sociální sítě, internet, trávení obrovského množství času u počítačových her, malý kontakt v minulosti třeba kvůli covidu-19, malý sociální kontakt s kamarády – u některých lidí mohou mít tyto faktory za důsledek zmíněnou agresivitu,“ citovaly Hospodářské Noviny ministra školství. Nejen za tato slova se na ministra školství snáší kritika. Uživatelé sociálních sítí vyvraceli ministrovi jeho vyjádření tím, že neexistuje výzkum, který by podpořil tvrzení, že sklony k násilí pocházejí z videoher.

iZdroj fotografie: S vědomím Petra Gazdíka / Facebook
Ministr Gazdík během návštěvy školáků

Podle mluvčího Policie ČR Ondřeje Moravčíka eviduje sbor statistiky trestné činnosti mladistvých. „Podle našich dat se za poslední tři roky trestná činnost mladistvých spíše snižovala, v roce 2019 jsme stíhali 4279 mladistvých, o rok později 3689 mladistvých a minulý rok 3200 mladistvých,“ uvedl pro Události247. Moravčík dodal, že podle jeho vlastních zkušeností ze škol agrese jistě vzrůstá, akorát ji učitelé nikde nehlásí.

Devatenáctiletý agresor

„Myslel jsem fakta o tom, zda jsem někdy já hrál počítačové hry a to, že spojuji vraždu učitele s počítačovými hrami. Nespojuji, ptali se na něco jiného. A omlouvám se, mám 4 děti. Jako rodič si dovoluji mít svůj osobní názor na agresivní počítačové hry,“ hádal se ministr s dalšími argumentujícími.

Po čtvrtečním útoku mačetou pedagog středního odborného učiliště utrpěl smrtelná zranění. Z napadení je obviněný devatenáctiletý žák, kterého soud poslal do vazby. Podle Gazdíka měl mladík den před incidentem studijní neúspěch a konflikt s vyučujícím.

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články