Joe Biden možná v létě navštíví summit v Praze. Podle politologa to může mít pro Česko diplomatický impulz

Joe Biden by se ještě letos mohl objevit v Česku. Podle politologa by to mohlo tuzemsku dodat nový diplomatický impulz.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Summitu s hlavními představiteli evropských zemí v Praze by se mohl účastnit i americký prezident Joe Biden, píše Respekt. Česko by tak zdárně zahájilo své předsednictví v Radě Evropské unie. Vláda Petra Fialy (ODS) o návštěvu usiluje, informuje dále Respekt. Americká strana to podle Respektu vzala na vědomí.

Důsledky návštěvy pro ČR

Druhé předsednictví České republiky v Radě EU by tak mohlo podle Respektu odstartovat ve velkém stylu. Záleží to však na tom, zda Joe Biden v létě navštíví ČR. Datum návštěvy by Bidenovi mělo vyhovovat. Koncem června, konkrétně 29.-30. června, se totiž bude účastnit vrcholné schůze Severoatlantické aliance v Madridu, píše dále časopis Respekt.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vlajka ČR a EU

Co taková událost jako návštěva amerického prezidenta může znamenat vysvětlil Událostem247 politolog Jan Kubáček. „Jakýkoliv takto vysoce postavený státník, který navštíví Prahu je prestiž, a to jak pro město samotné, tak i pro republiku. No a samozřejmě to také přidává velký impulz o vyjednávání. Kdybych to měl shrnout, je to zkrátka kombinace prestiže a diplomatického impulzu,“ uvedl.

„Určitě by to například podpořilo energetickou otázku v dostavbě jaderné elektrárny Dukovany. Avšak zatím nemáme v Česku amerického ambasadora. Pokud však americká strana bude chtít, ambasador by zde mohl na jaře být,“ pokračoval Kubáček.

Návštěva by mohla posílit vztahy

Pokud by tedy americký prezident na schůzi přiletěl, lze předpokládat, že by hlavními tématy byly americko-evropské vztahy, energetika, ekologie nebo rusko-ukrajinská krize, napsal Respekt. „Právě kvůli dění na Ukrajině je mimořádně důležité, aby Evropané s Američany táhli za jeden provaz. Má smysl tenhle vztah aktivně pěstovat a americko-evropský summit by byl právě tímto krokem,“ sdělil bývalý velvyslanec v USA Alexandr Vondra podle Respektu.

iZdroj fotografie: S vědomím Alexandra Vondry / Facebook
Alexandr Vondra

Již v roce 2009, kdy se Česko poprvé ujalo předsednictví EU, navštívil evropskou schůzi v Praze bývalý americký prezident Barack Obama. Sám Biden již v minulosti Prahu navštívil. V říjnu roku 2009 k nám zavítal jako tehdejší viceprezident USA k příležitosti výročí pádu železné opony, informoval o tom portál TN.

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články