Kvůli omikronu by mohla dojít volná lůžka na JIP

Martin Balík, vedoucí lékař z Všeobecné fakultní nemocnice, upozorňuje na možné nebezpečí omikronu pro onkologické pacienty.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Martin Balík pro CNN Prima News odhadl, že v nemocnicích může být s omikronem až pět tisíc lidí, avšak hospitalizace budou podle něj krátké. Mutace koronaviru omikron může podle něj být problém i pro necovidové pacienty.

Delta nezmizela

„Pořád dostáváme pacienty s mutací delta, takže pořád počítejme, že i když omikron převažuje, bude tady podíl hospitalizovaných s jiným typem koronaviru nebo dokonce s oběma dohromady. Omikron bude znamenat zátěž pro praktiky, může být pět tisíc lidí v nemocnicích, ale hospitalizace budou snad krátké,“ řekl Balík. Podle odborníků i dostupných dat vypadá, že omikron je opravdu daleko nakažlivější, výjimečně je u něj ale potřeba hospitalizace.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Mutace nemoci covid-19

Profesor onkologie Luboš Petruželka sdělil pro Události247 jaká je aktuální situace ve Všeobecné fakultní nemocnici. „Zatím jsou ta opatření v podstatě úplně stejná. Léčby tedy zatím neodkládáme. Ovšem to je situace teď, za týden může být situace jiná. Problém je spíše z pohledu personálu, ten někdy chybí, a to je problém,“ uvedl.

Podle Balíka však Všeobecnou fakultní nemocnici nečeká v únoru problém s kapacitou lůžek intenzivní péče. „Je tady ale jeden zádrhel. Některé nemocnice mají velkou koncentraci predisponovaných lidí, jako jsou hematoonkologičtí, onkologičtí nebo pacienti s poruchou imunity. Tam jsme ve střehu a bojíme se, že by s nimi mohl omikron zamávat,“ doplnil.

Zvýšené testování

Již minulý týden tvořila mutace omikron v Česku více než 50 procent nových případů, v některých regionech i více. Počty nakažených dosahují momentálně rekordních čísel. V úterý přibylo 28 469 nakažených. Od zahájení testování ve firmách také roste počet provedených testů, jen za úterý jich resort zdravotnictví eviduje přes 128 tisíc, uvedl server Aktuálně.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Antigenní test

„Ještě v minulém týdnu bylo zhruba dvacet procent provedených testů pozitivních. V posledních dvou dnech se přibližujeme polovině. Nástup omikronu je rychlý, i když oproti předpokladům přišel o týden později,“ citoval Deník Michala Čarvaše, ředitele prachatické nemocnice.

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články