udalosti247.cz
  • Doprava
  • Finance
  • Spotřebitel
udalosti247.cz
  • Doprava
    • Auto
    • Dálnice
    • Řidiči
    • Nafta
    • Parkování
    • Další »
  • Finance
    • Peníze
    • Pokuta
    • Poplatek
    • Důchody
    • Mince
    • Další »
  • Spotřebitel
    • Maso
    • Nakupování
    • Potraviny
    • Restaurace
    • Závadné potraviny
    • Další »
Sledujte nás:
Všechny rubriky »
udalosti247.cz » Zprávy » Vánoce s lockdownem? Možné scénáře, jak budou vypadat letošní svátky

Vánoce s lockdownem? Možné scénáře, jak budou vypadat letošní svátky

13. listopadu 2021
Martin Duplák
[email protected]

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Počet nakažených v covidem-19 v České republice stoupá a plní se i nemocnice. Podle odborníků to nejhorší v současně probíhající vlně má Česko před sebou.

vanoce
Zdroj fotografie: Depositphotos

Obsah článku

  1. Zasáhnout je třeba nyní
  2. Stále je málo vakcinovaných

Pokud se nezastaví nárůst počtu nakažených covidem-19, může vrchol současné vlny přijít na Vánoce. A počet nakažených, především pacientů v nemocnicích mohou být tak vysoké, že svátky nesvátky vládě nezbude nic jiného, než v té době tvrdě prosazovat nějaký druh protiepidemických opatření. Utahování šroubů probíhá i nyní, především je v plánu přimět lidi nechat se očkovat. Ale za pár dnů až týdnů může být i hůře.

Zasáhnout je třeba nyní

To si uvědomuje i Mezioborová skupina pro epidemické situace. „Je nutné počítat i s možností, že k samovolnému zpomalení dojde velmi pozdě, tedy za cenu obrovských ztrát na životech a zdraví obyvatel. Ať už bude následující vývoj jakýkoliv, je zřejmé, co je třeba udělat. Jednoznačně je nyní nutné vyvinout veškerou snahu o odvrácení nejhoršího možného scénáře, i kdyby nakonec nenastal. Povinností vlády je proto na současnou situaci reagovat a zamezit negativním následkům epidemie,“ upozorňuje ve stanovisku z 10. listopadu skupina. Informaci přinesl server TN.cz.

vanoce nakupy covid
Zdroj fotografie: Depositphotos
Nákupy během pandemie

Vláda, ať současná nebo budoucí, má několik možných scénářů. Tím nechtěným, ale nejvíce účinným, je totální lockdown jako na jaře letošního roku. To by ale znamenalo, že nebudou žádné vánoční večírky nebo předvánoční nakupování dárků, protože by byly otevřené jen prodejny potravin, drogerie, léků a několik dalších. Kromě zkažených Vánoc pro veřejnost, která by se nesměla ani navštěvovat, by to znamenalo enormní ztráty obchodníků a tím i ekonomiky.

Stále je málo vakcinovaných

Možností je přitvrdit proti neočkovaným, jak dále píše server TN, u nichž je velká pravděpodobnost nákazy. V Česku je vakcinováno jen 6,2 milionu lid a to je podle expertů málo. Rada vlády pro zdravotní rizika navrhla jakýsi rakouský model, podle kterého by třeba k návštěvě restaurace a dalších akcí nestačil test, ale pouze očkování nebo covid-19 prodělaný v posledních 180 dnech. Ovšem mnozí právníci upozorňují, že k takovému omezení by bylo třeba vyhlásit nouzový stav.

ockovani duchodce
Zdroj fotografie: Depositphotos
Očkování důchodce

Možností je, že se opatření nebudou zpřísňovat a zůstanou ta stávající, která navíc část populace nedodržuje. Před tím ale odborníci varují. „Přes zkušenosti z předchozích vln nákazy se stále jde cestou tzv. promořování, která má ale za následek velké ztráty na životech a na zdraví. Zodpovědné osoby a struktury budou mít přímou odpovědnost za další vývoj, a za životy tisíců občanů, kteří v následujících týdnech v důsledku nemoci covid-19 budou vystaveni dlouhodobým následkům onemocnění a úmrtí,“ tvrdí MESES.

Během čtvrtka laboratoře v České republice potvrdily 10 395 nových nákaz. To je ve srovnání s minulým čtvrtkem téměř o dva tisíce nakažených více. V nemocnicích je nyní hospitalizováno 3 557 pacientů. Z nich je 542 na jednotkách intenzivní péče. Za posledních sedm dní podle statistik, které se ale ještě mohou zvětšit, v Česku na covid-19 zemřelo 338 lidí. Celá pandemie má na svědomí již 31 355 českých obětí.

Štítky
#covid-19 #protiepidemická opatření #vánoce
Líbí se vám tento článek? Tak pojďte diskutovat.

Chcete dostávat pravidelně novinky?

Kliknutím na tlačítko „Odeslat“ souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Slavný český šampion zavinil smrt tří lidí. Už se z toho nevzpamatoval

Slavný český šampion zavinil smrt tří lidí. Už se z toho nevzpamatoval

sportyzive.cz
sportyzive.cz
21 h
Fotbalový reprezentant opustil jednu z nejhezčích tenistek světa. A už si nabrnkl novou milenku

Fotbalový reprezentant opustil jednu z nejhezčích tenistek světa. A už si nabrnkl novou milenku

sportyzive.cz
sportyzive.cz
2 m
Máte řidičský průkaz skupiny B? Můžete řídit více než jen osobní auto, v pořádku je motorka i přívěs

Máte řidičský průkaz skupiny B? Můžete řídit více než jen osobní auto, v pořádku je motorka i přívěs

AUTOZIVE.cz
AUTOZIVE.cz
10 m
Danuše Nerudová se pochlubila bábovkou podle rodinného receptu. Objevila se chvála, ale i kritika za to, že používá levný tuk

Danuše Nerudová se pochlubila bábovkou podle rodinného receptu. Objevila se chvála, ale i kritika za to, že používá levný tuk

VIPZivot.cz
VIPZivot.cz
19 h
Co dělá seriálový syn Petra Rychlého: Ladislav Ondřej vydělává na Bali, s herectvím ale také nepřestal

Co dělá seriálový syn Petra Rychlého: Ladislav Ondřej vydělává na Bali, s herectvím ale také nepřestal

VIPZivot.cz
VIPZivot.cz
21 h

Imunolog Hořejší: Omikron bude v populaci cirkulovat podobně jako chřipka

Imunolog Hořejší: Omikron bude v populaci cirkulovat podobně jako chřipka

Rakousko zavádí celostátní uzávěru pro neočkované. Přísný lockdown čeká i další evropské státy

Rakousko zavádí celostátní uzávěru pro neočkované. Přísný lockdown čeká i další evropské státy

Ekonom Vít Hradil: Ceny energií už asi nikdy nebudou tak nízké, jako před covidem. Předpověděl, že by ceny mohly v následujících měsících poklesnout

Ekonom Vít Hradil: Ceny energií už asi nikdy nebudou tak nízké, jako před covidem. Předpověděl, že by ceny mohly v následujících měsících poklesnout
ABCmedia logo
Další portály spadající pod abcMedia Network, s.r.o.

AutoŽivě.cz

  • Aktuality
  • Autoživě testy
  • Ojetiny
  • Rady
  • Technický koutek
  • Zajímavosti
  • #elektromobil
  • #řidičský průkaz
  • #nehoda
  • Máte řidičský průkaz skupiny B? Můžete řídit více než jen osobní auto, v pořádku je motorka i přívěs
  • Nové policejní Mercedesy míří na silnice: Jak vypadají? Kolik stály? A dávají vůbec smysl?

SportyŽivě.cz

  • Basketbal
  • Formule 1
  • Fotbal
  • Hokej
  • MMA
  • Tenis
  • #fc-viktoria-plzen
  • #fotbal
  • #sk-slavia-praha
  • Slavný český šampion zavinil smrt tří lidí. Už se z toho nevzpamatoval
  • Fotbalový reprezentant opustil jednu z nejhezčích tenistek světa. A už si nabrnkl novou milenku

VIPživot.cz

  • Celebrity
  • #zahraniční celebrity
  • #královská rodina
  • #Lela Vémolová
  • Danuše Nerudová se pochlubila bábovkou podle rodinného receptu. Objevila se chvála, ale i kritika za to, že používá levný tuk
  • Co dělá seriálový syn Petra Rychlého: Ladislav Ondřej vydělává na Bali, s herectvím ale také nepřestal

Vařímedobroty.cz

  • Cukroví
  • Omáčky
  • Předkrmy
  • Recepty
  • Rychlé pokrmy
  • #med
  • #cukr
  • #kuřecí maso
  • Matcha – trendy drink, nebo tradiční lék?
  • 50+ nejlepších receptů na domácí pomazánky: Hodí se na chlebíčky, jednohubky i jen tak k večeři na chleba

DámskýDeník.cz

  • Domácnost
  • Krása
  • Lifestyle
  • Móda
  • Vztahy
  • #letadlo
  • #počasí
  • #herec
  • Od čtvrtka se počasí zlomí. Déšť ustoupí a přijdou slunečné dny
  • Ve věku 89 let zemřela filmová ikona, která změnila Hollywood

MMAmag.cz

  • Zahraniční MMA
  • CZ/SK MMA
  • Videa
  • UFC
  • KSW
  • #ufc
  • #jiří procházka
  • #oktagon
  • Vémolova první výplata v MMA. Dnes by kvůli ní ani nevylezl z postele
  • Bojovník UFC zoufale prosil trenéra o ukončení souboje. Zachránil ho až rozhodčí
udalosti247.cz
  • O nás
  • Kariéra
  • Kontakt
  • Cookies
  • Etický kodex
udalosti247.cz
  • O nás
  • Kariéra
  • Kontakt
  • Cookies
  • Etický kodex

Copyright © 2016-2025 abcMedia Network s.r.o. - Theme v1.0.5

Obsah je chráněn autorským právem. Jakékoli užití včetně publikování nebo jiného šíření obsahu je bez písemného souhlasu zakázano.