O invalidech či dávkách možná budou rozhodovat i sestry a záchranáři. Lékaři nesouhlasí. Ministerstvo řeší nedostatek posudkových lékařů

Posudkových lékařů je dlouhodobý nedostatek. Ministerstvo práce a sociálních věcí proto přišlo s návrhem zákona, který by měl v této problematice pomoci.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Podle Deníku posudkoví lékaři momentálně rozhodují o řadě věcí. Přiznání invalidního důchodu, několika dávkách nebo přidělení vozíku. Dle Deníku je jich však málo a nestíhají. Tento dlouhodobý nedostatek přiměl ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) k řešení, píše dále Deník. Úředníci připravili návrh zákona, díky kterému by na posudcích pro lidi s různými typy zdravotních potíží spolupracovali i lidé s nějakým zdravotnickým či sociálním vzděláním, informuje Deník.

Posudky zůstanou v pravomoci lékařů

Deník dále píše, že pravomoc vydat rozsudek stále zůstane pouze v rukou posudkových lékařů. Díky návrhu zákona by s nimi ale například zdravotní sestry či záchranáři mohli tvořit menší týmy, které by pro lékaře připravovaly podklady. „Každý posudek bude nadále vydávat jen posudkový lékař,“ citoval Deník mluvčího MPSV Jakuba Augustu.

iZdroj fotografie: S vědomím Jakuba Augusty / LinkedIn
Jakub Augusta

Pro začlenění do těchto týmů bude potřeba mimo patřičného vzdělání také absolvování certifikovaného kurzu, kterým se z dotyčných stanou takzvaní „odborní nelékařští zdravotní pracovníci“. Podle resortu práce je cílem tohoto návrhu zefektivnit a zrychlit činnost kolem posudků, uvádí Deník.

Žádný přínos

Podle bývalé posudkové lékařky Zdeňky Nohelové, která má za sebou třicetiletou praxi v oboru, již snahy o kompenzaci nedostatku posudkových doktorů byly. „Posudkových lékařů byl vždy poměrně nedostatek, byla snaha to kompenzovat jednak funkcí tajemnic, které vykonávají administrativní činnosti. V souvislosti s posudkovou činností to vždy fungovalo bez větších problémů. Jak si spolupráci posudkový lékař a tajemnice nastaví je již na nich. Další činnost v souvislosti s výkonem LPS vykonávají sociální pracovnice,“ uvedla pro Události247.

„Nevidím žádný přínos v tom, že by zlepšila výkon posudkové služby přítomnost zdravotních sester na pracovištích, když podklady ve spolupráci s lékařem připravují tajemnice posudkového orgánu. To nemůže vyřešit nedostatek posudkových lékařů a pro činnost dalších nelékařů nevidím prostor,“ řekla Nohelová k obavám České lékařské komory. O zatraktivnění oboru posudkového lékařství se hovoří vždy opakovaně zejména v souvislosti se změnou vlády a většinou se neudělalo nic, nebo jen málo,“ zakončila Nohelová pro Události247.

Postoj České lékařské komory

Podle zápisu z jednání představenstva České lékařské komory (ČLK) byl návrh změny zákona o organizaci sociálního zabezpečení jednomyslně přijat. Připomínky, které ČLK uplatní, zpracují spolu s právníky Dr. Němeček, Dr. Kubíček a Dr. Lindovský,“ stojí v zápisu.

iZdroj fotografie: Česká lékařská komora
Prezident ČLK Milan Kubek

Deník dodává, že v České lékařské komoře, která obdržela návrh k připomínkám, však panuje skepse. „Na představenstvu byly vzneseny obavy, že pro ,,nelékaře“ nevznikne v oblasti posudků příliš prostoru. Za nepřijatelné považujeme, aby se na ně přesouvaly lékařské kompetence,“ citoval Deník mluvčího ČLK Michala Sojku. Komora také nesouhlasí s tím, aby kompetence posudkových lékařů byly přesouvány na jiné lékaře. „V první řadě má být obor posudkových lékařů zatraktivněn, aby o něj byl větší zájem,“ dodal Sojka pro Deník.

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články
Vyšší pohodlí a zvýšení produktivity práce s držákem monitoru NB G45
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kancelářský držák monitoru s vynikající ergonomií NB G45
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Starověké stavby v arabské poušti odhalily pozůstatky dosud neznámých rituálů
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: Challenger 2 projede ruskými protitankovými zátarasy, jako by tam nebyly, a snadno odtlačí i jiné překážky