Mladým lidem stačí jen první očkování, říká šéf společnosti AstraZeneca

Proti covidu je v Česku plně naočkováno zhruba 6,89 milionu lidí. První posilující dávku dostalo téměř 4,3 milionu lidí, druhou přes 162 tisíc.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zájem o očkování poslední dobou klesá. Jak píší České noviny, ve středu si pro vakcínu proti covidu přišlo 5552 lidí, to je zhruba o tisícovku méně než před týdnem. Ředitel farmaceutické společnosti AstraZeneca Pascal Soriot teď uvedl, že většina mladých a zdravých lidí, kteří se proti koronaviru nechali naočkovat, už podporující dávku nepotřebuje. Informuje o tom Echo24.

Vlády by neměly plýtvat penězi

Soriot poukazuje na výzkumy, podle kterých původní očkování proti covidu poskytuje zdravým lidem dlouhodobou ochranu. Většina z nich tedy nebude potřebovat posilující dávku, píše Echo24. Šéf AstraZenecy dodal, že nákup posilujících očkovacích látek by pro vlády nebyl dobrým využitím peněz daňových poplatníků, naopak by šlo o plýtvání. Řekl to v rozhovoru pro Telegraph.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Očkování dítěte

České ministerstvo zdravotnictví chce před podzimní vlnou pandemie co nejvíce zpřístupnit očkování bivalentními vakcínami, píše Echo24. Spojené království chce od října očkovat posilovací dávkou lidi nad 50 let, pracovníky v první linii a lidem se základním onemocněním, u kterých je vysoké riziko vzniku závažných příznaků, pokračuje Echo24. Británie použije bivalentní posilovací dávky společností Pfizer a Moderna, dodává Echo24.

Nejlepší je vakcíny kombinovat

Nutit k očkování zejména malé děti není dobré,“ řekl Událostem247 epidemiolog Zdeněk Hostomský. „Vlády měly cíl třeba 70procentní proočkovanost a není nic jednoduššího, než to prostě přikázat školám. Podle mě by se však proočkování mladých v úmrtnosti moc neprojevilo. Mladí lidé jsou odolnější a statisticky jim hrozí menší nebezpečí. Očkování bych zaměřil spíš na starší ročníky a lidi s chronickými nemocemi. Očkování navíc není úplně dokonalé, jak se původně myslelo,“ doplnil expert.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vakcína

O posilovací vakcíně píší také vědci ve studii, která vyšla v časopisu The Lancet. Zúčastnilo se jí přes 2,5 tisíce lidí nad 30 let. Zkoumala bezpečnost a schopnost tvorby protilátek sedmi světově používaných vakcín. Dobrovolníkům byly podány jako posilující dávka po základním očkování vakcínami AstraZeneca a Pfizer/BioNTech. Výsledky byly jasné, nejlepší ochranu proti covidu zajistila kombinace vakcín, informuje Echo24. Tedy použití posilující dávky jiné látky, než jakou bylo provedeno základní očkování, píše Echo24.

Myslíte si, že očkování posilující dávkou dává pro mladí lidi smysl?

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Zobrazit další články
Jak z obyčejné pánve udělat nepřilnavou: Stačí trocha oleje a přibližně hodina času. Jídlo se na ni už nikdy nepřichytí
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Nápoj, který dokáže zbavit špatného cholesterolu a chronických onemocnění. Skládá se z obvyklých surovin
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Proč královské ženy odpradávna musely rodit před velkým davem lidí: Některé kvůli tomu málem přišly o život
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„K zemi půjdou jako kachny“, nové rychlopalné dělo je zabijákem stíhaček, dronů i plavidel. Doplní ho nezastavitelná raketa