Nehod na elektrokoloběžkách v Česku přibývá. Podle dopravního experta je na vině neukázněnost řidičů koloběžek

Policisté kvůli tomu chtějí zavést samostatnou statistiku, aby se tomuto trendu mohli více věnovat. Jezdci si krátí cestu po chodnících a ve většině případů nemají helmy.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Na povinnost nosit přilbu upozorňuje i BESIP, který zároveň přináší i tipy pro bezpečnou jízdu. Podle TN tato vozítka se těší oblibě a s tím přicházejí i problémy. V Pardubicích podle městské policie už jezdci na elektrických koloběžkách srazili chodce, narazili do zdi i poničili auto.

Nehody pod vlivem alkoholu

Na elektrickou koloběžku si podle policistů klidně stoupnou i tři jezdci najednou. Dalším problémem je podle policistů to, že vozítka pak lidé nechávají pohozená na nevhodných místech. Elektrokoloběžku jsme lovili i z řeky nebo zahrabanou v lese,“ popsala pro TN mluvčí městské policie v Pardubicích Lucie Klementová. V Pardubicích během jednoho měsíce skončili v péči záchranářů čtyři lidé po nehodách na elektrických strojích, z toho tři z nich byli opilí, dodala Klementová.

iZdroj fotografie: Pixabay
Elektrokoloběžka ve městě

V Hradci Králové se 25letá žena na elektrokoloběžce během pěti minut srazila se dvěma cyklisty. Informuje o tom iDNES. Ani jeden z účastníků těchto nehod navíc neměl na hlavě helmu, píše dále iDNES. Dechové zkoušky u všech byly negativní. O zázraku může mluvit 20letý kurýr na elektrokoloběžce, který v Brně při odbočování vlevo nedal přednost protijedoucímu autu a nic se mu nestalo. O nehodě informoval Deník.

Chybějící disciplína

„Je to fenomén, který se překotně rozvíjí,“ řekl Událostem247 k elektrokoloběžkám dopravní expert Roman Budský. „Elektrokoloběžky rozhodně nepatří na silnici do dopravního provozu. Mají špatné brzdy a malá kola, která často nebývají ani odpružená. Sebemenší díra proto toho jezdce rozhodí. Navíc bývají často špatně viditelní. Řada lidí si na elektrokoloběžku stoupne, i když předtím nikdy nejeli ani na kole. Tomu odpovídá i jejich stabilita a zkušenost v provozu.“

iZdroj fotografie: Pixabay
Elektrokoloběžky ve městě

Tito jezdci jsou podle experta často nedisciplinovaní. „Jezdí běžně v zákazech, po chodnících i po přechodech pro chodce. Je tedy potřeba si vyjasnit, jaké parametry by tato vozítka měla mít, jaké jsou možné kategorie těch elektrokoloběžek z hlediska výkonu motoru, který mají k dispozici a na základě toho určit, jaké budou kladeny nároky na jezdce, kteří budou oprávnění tyto stroje používat,“ zakončil pro Události247 Budský.

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články