Nová vlna covidu by mohla podle expertů přijít rychleji než minulý rok. Rozšiřují se subvarianty omikronu

V Česku během uplynulého týdne zřejmě převládly subvarianty covidu BA.4 a BA.5. Informoval o tom Státní zdravotní ústav.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nové subvarianty tvoří více než polovinu případů koronaviru, píše server BBC. Podle Státního zdravotního ústavu to ukazují data z PCR testů. Zatímco v týdnu od 6. června tvořily nové varianty zhruba osm procent vzorků, v minulém týdnu to bylo 53 procent. Podle expertů se tak další vlna covidu může začít šířit dřív, než se původně předpokládalo, informuje iDnes.

Nové varianty viru vznikají neustále

Nárůst počtu nových případů začal před třemi týdny a podle zdravotního ústavu bude pokračovat. V pracovních dnech bylo minulý týden pozitivně testováno kolem 400 lidí denně. „Dosavadní výsledky testů metodou PCR naznačují razantní nárůst v zastoupení subvariant BA.4 a BA.5 oproti ostatním variantám. Je pravděpodobné, že za tímto nárůstem je spíše šíření BA.5 než BA.4. Dá se proto čekat i další nárůst detekcí pozitivních případů covidu,“ řekla Událostem247 Helena Jiřincová, která je vedoucí Národní referenční laboratoře.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Výzkum

Laboratoře metodou diskriminačního PCR vyšetřily 264 vzorků a výsledky porovnávaly s konkrétní mutací L452R, která naznačuje variantu BA.4 nebo BA.5, píše iDnes. Hana Ševčíková z ostravského očkovacího centra Avenier už dříve pro Události247 uvedla, že nové varianty viru vznikají neustále. „Veřejnost se postupně setkávala s variantou alfa, delta, pak omikron… V současné době varianta omikronu naprosto dominuje, ale je třeba zdůraznit, že subvariant má asi patnáct.“

V nemocnicích pacientů s covidem nepřibývá

Jiřincová také Událostem247 řekla, že k podrobnějšímu vyšetření celogenomovou sekvenací se dostane méně vzorků, než je potřeba. „Je to důsledek útlumu testování, kdy testy mají lidé zdarma jen předepsané od lékaře a nejsou nutné ani pro cestování do většiny zemí. Snížení počtu vyšetření negativně ovlivňuje počet sekvenovaných vzorků. Obraz o situaci tedy skládáme nejen z výsledků testů v Česku, ale také z dat v celosvětových databázích,“ vysvětlila pro Události247 Jiřincová.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Nemocnice

Podle výsledků dominují varianty BA.4 a BA.5 například v Portulgalsku, kde tvoří přes 75 procent případů, ve Velké Británii až polovinu a v Izraeli se vyskytuje v téměř ve 42 procentech případů, informuje BBC. Podle Státního zdravotního ústavu ale zahraniční data neukazují, že by se nákazy pacientů nějak výrazně měnily nebo se zhoršovaly příznaky. Nové varianty viru podle všeho snadněji unikají protilátkám. Hospitalizovaných s covidem ale dál ubývá. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články