udalosti247.cz
  • Doprava
  • Finance
  • Spotřebitel
udalosti247.cz
  • Doprava
    • Auto
    • Dálnice
    • Řidiči
    • Nafta
    • Parkování
    • Další »
  • Finance
    • Peníze
    • Pokuta
    • Poplatek
    • Důchody
    • Mince
    • Další »
  • Spotřebitel
    • Maso
    • Nakupování
    • Potraviny
    • Restaurace
    • Závadné potraviny
    • Další »
Sledujte nás:
Všechny rubriky »
udalosti247.cz » Domácí » Nakažených covidem je více než uvádí vládní statistiky, řekl imunolog Hořejší. Důvodem je podle něj zejména způsob, jakým se momentálně testuje

Nakažených covidem je více než uvádí vládní statistiky, řekl imunolog Hořejší. Důvodem je podle něj zejména způsob, jakým se momentálně testuje

13. srpna 2022
Lucie Cochlarová
[email protected]

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Od března roku 2020, kdy se v Česku objevil první potvrzený případ nákazy novým typem koronaviru, zemřelo s touto nemocí 40 587 lidí.

covid pacient lekari
Zdroj fotografie: Unsplash

Obsah článku

  1. Počty nakažených jsou zkreslené
  2. Slovensko už lék dostalo, Česko stále čeká

V dalších více než 291 tisících případech se covid potvrdil vícekrát, vyplývá to ze statistik na webu ministerstva zdravotnictví. Od začátku epidemie zemřelo v Česku 40,5 tisíce pozitivně testovaných lidí. Jak píší České noviny, podle dříve zveřejněných údajů Českého statistického úřadu byl covid-19 v loňském roce nejčastější příčinou úmrtí.

Počty nakažených jsou zkreslené

Od začátku července šly nahoru počty opakovaných infekcí. „Ve vrcholových dnech tvoří 25 až 27 procent denních záchytů,“ řekl Českým novinám ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Na podzim budou podle něj ještě častější. „Schopnost nakazit člověka, který už covid prodělal, je u nových variant omikronu velmi vysoká. Je to prakticky jejich definiční vlastnost,“ řekl Dušek pro České noviny. Aktuálně se v Česku nejvíce šíří podvarianta BA.5.

pacient jip kyslik
Zdroj fotografie: Depositphotos
Pacient na JIP

Skutečný počet nakažených covidem je však výrazně vyšší, než uvádí statistiky. V rozhovoru pro Blesk to řekl imunolog Václav Hořejší. „Dnes se testují jen lidé, kteří k tomu mají důvod, tedy není jim třeba dobře a bojí se, že by mohli mít těžší průběh. Tak se chtějí ujistit, zda opravdu mají covid. Většina obyvatel však o tom, že má covid, ani neví. Částečně je to vlastnostmi nových variant koronaviru, ale také vysokou proočkovaností populace. Je téměř jisté, že s novými variantami se setkala většina z nás.“

Slovensko už lék dostalo, Česko stále čeká

Stále platí, že nejúčinnější ochranou proti zdravotním komplikacím je očkování. „Zvlášť to platí u ohrožených skupin lidí nad 60 let. Těm bych radil jít se očkovat teď druhou posilující dávkou. Doufejme, že do Česka dorazí i lék Paxlovid, který pomůže v léčbě covidu vedle těch stávajících léků, které už máme a taky že toto už třeba bude poslední sezóna, kdy covid vnímáme jako podstatnou hrozbu,“ řekl Událostem247 epidemiolog Petr Smejkal.

ockovani covid
Zdroj fotografie: Depositphotos
Očkování covid-19

Slovensko jako první země ve východní Evropě začalo s užíváním Paxlovidu, který je podle některých studií dosud nejúčinnějším lékem proti variantě omikron. První dávky tam dorazily v polovině letních prázdnin. Země se tak připravuje na očekávanou podzimní vlnu nákaz, která ale podle expertů nemá být natolik vážná jako ty předešlé. Česko o smlouvě s dodavatelem zatím vyjednává, informuje o tom ČT24.

Štítky
#covid-19 #očkování covid-19 #petr smejkal
Líbí se vám tento článek? Tak pojďte diskutovat.

Chcete dostávat pravidelně novinky?

Kliknutím na tlačítko „Odeslat“ souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Pyšná máma Sandra Pospíšilová: Z její 8leté dcerky je malá modelka. Perou se o ni i mezinárodní značky

Pyšná máma Sandra Pospíšilová: Z její 8leté dcerky je malá modelka. Perou se o ni i mezinárodní značky

VIPZivot.cz
VIPZivot.cz
3 h
Libor Bouček má luxusní vilu na břehu Orlické přehrady. Doma je ale v bytě na Žižkově, ke kterému přišel náhodou

Libor Bouček má luxusní vilu na břehu Orlické přehrady. Doma je ale v bytě na Žižkově, ke kterému přišel náhodou

VIPZivot.cz
VIPZivot.cz
3 h
Kvůli Tomicové si zažila peklo: Lidé se na Kociánovou sesypali, protože herečce „přebrala“ manžela

Kvůli Tomicové si zažila peklo: Lidé se na Kociánovou sesypali, protože herečce „přebrala“ manžela

VIPZivot.cz
VIPZivot.cz
4 h
Hvězda Rodinných pout Zuzana Dřízhalová odešla až příliš brzy. Syna si užila jen několik měsíců

Hvězda Rodinných pout Zuzana Dřízhalová odešla až příliš brzy. Syna si užila jen několik měsíců

VIPZivot.cz
VIPZivot.cz
3 h
Jel 205 km/h. Výsledek? Přišel o auto i řidičský průkaz. Policie ho změřila a na místě mu jízdu rázně ukončila

Jel 205 km/h. Výsledek? Přišel o auto i řidičský průkaz. Policie ho změřila a na místě mu jízdu rázně ukončila

AUTOZIVE.cz
AUTOZIVE.cz
3 h

Na Slováky by podle experta česká očkovací kampaň nezabrala. Tamní vláda chtěla k nalákání na vakcínu využít herce Chucka Norrise a Schwarzeneggera

Na Slováky by podle experta česká očkovací kampaň nezabrala. Tamní vláda chtěla k nalákání na vakcínu využít herce Chucka Norrise a Schwarzeneggera

Chytrá karanténa hlásí další problém. Systém je přetížený a lidem neoznamuje povinnou karanténu

Chytrá karanténa hlásí další problém. Systém je přetížený a lidem neoznamuje povinnou karanténu

VIDEO: Slovenská policie v supermarketu ostře zasáhla proti odmítačům roušek

VIDEO: Slovenská policie v supermarketu ostře zasáhla proti odmítačům roušek
ABCmedia logo
Další portály spadající pod abcMedia Network, s.r.o.

AutoŽivě.cz

  • Aktuality
  • Autoživě testy
  • Ojetiny
  • Rady
  • Technický koutek
  • Zajímavosti
  • #elektromobil
  • #pokuta
  • #motor
  • Jel 205 km/h. Výsledek? Přišel o auto i řidičský průkaz. Policie ho změřila a na místě mu jízdu rázně ukončila
  • Německé STK odhalily nejodolnější auta po 12 letech provozu. Tři modely překonaly veškerá očekávání. Nejezdíte jedním z nich?

SportyŽivě.cz

  • Basketbal
  • Formule 1
  • Fotbal
  • Hokej
  • MMA
  • Tenis
  • #fc-viktoria-plzen
  • #prestupy
  • #hokej
  • Wimbledonská královna Vondroušová: Nepříjemný zásah do soukromí
  • Odhodila plavky. Láska nového šampiona formule 1 Norrise dráždí fanoušky na sociálních sítích

VIPživot.cz

  • Celebrity
  • #Ivana Gottová
  • #Dara Rolins
  • #slovenské celebrity
  • Pyšná máma Sandra Pospíšilová: Z její 8leté dcerky je malá modelka. Perou se o ni i mezinárodní značky
  • Libor Bouček má luxusní vilu na břehu Orlické přehrady. Doma je ale v bytě na Žižkově, ke kterému přišel náhodou

Vařímedobroty.cz

  • Cukroví
  • Omáčky
  • Předkrmy
  • Recepty
  • Rychlé pokrmy
  • #kuřecí maso
  • #cukr
  • #med
  • Matcha – trendy drink, nebo tradiční lék?
  • 50+ nejlepších receptů na domácí pomazánky: Hodí se na chlebíčky, jednohubky i jen tak k večeři na chleba

DámskýDeník.cz

  • Domácnost
  • Krása
  • Lifestyle
  • Móda
  • Vztahy
  • #herec
  • #letadlo
  • #počasí
  • Fiala uklidňuje, Schillerová útočí. Spor o rozpočet vrcholí a atmosféra houstne
  • Lela Vémola pod tlakem: nemocný syn a napjaté manželství

MMAmag.cz

  • Zahraniční MMA
  • CZ/SK MMA
  • Videa
  • UFC
  • KSW
  • #jiří procházka
  • #oktagon
  • #ufc
  • Casey O’Neill rozpálila fanoušky UFC. V bikinách ukázala křivky, které podle fanoušků nemají konkurenci
  • Rusové dotáhli bizár k dokonalosti. Dva bojovníci si to spolu rozdali v telefonní budce
udalosti247.cz
  • O nás
  • Kariéra
  • Kontakt
  • Cookies
  • Etický kodex
udalosti247.cz
  • O nás
  • Kariéra
  • Kontakt
  • Cookies
  • Etický kodex

Copyright © 2016-2025 abcMedia Network s.r.o. - Theme v1.0.5

Obsah je chráněn autorským právem. Jakékoli užití včetně publikování nebo jiného šíření obsahu je bez písemného souhlasu zakázano.