Na zvýšení platů ve veřejném sektoru odbory s vládou shodu nenašly. Jednání budou pokračovat

Někteří zaměstnanci ve veřejném sektoru by se měli dočkat zvýšení platů až o 10 procent. Má se to týkat nepedagogických pracovníků a lidí, kteří pracují v resortech, jako je kultura.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vládní pětikoalice nenašla s odboráři shodu na růstu platů ve veřejném sektoru, informuje CNN Prima News. Dílčí dohodou je růst o 10 procent od 1. září pro část zaměstnanců. Odbory ale požadují přidání od července, píše dále CNN Prima News. S premiérem Petrem Fialou se chtěly dohodnout na navýšení o 15 procent pro lidi, kteří mají zmrazené výdělky o 7,6 procenta ostatním. Informuje o tom CNN Prima News.

Začala stávková pohotovost

Devět odborových svazů veřejné sféry na podporu požadavků vstoupilo do stávkové pohotovosti, další čtyři je podporují, uvádí CNN Prima News. Jak píší České noviny, předsedové vládních stran se s odboráři znovu sejdou 19. července. „Za vládní koalici jsme přišli s návrhem, že jsme připraveni udělat navýšení od 1. září o deset procent pro ty pracovníky, kteří jsou v prvním stupni – bavíme se o zaměstnancích státu, jako jsou nepedagogičtí pracovníci, lidé, kteří nejsou pod státní službou a podobně,“ cituje ministra Jurečku CNN Prima News.

iMarian Jurečka

Jednání o platech bohužel opět nedospělo k závěru s uspokojivým výsledkem. Dohoda stále není a čas kvapí. Jednání a následné uvedení jejich výsledku do praxe a peněženek zaměstnanců v platovém sektoru se stále oddaluje. Při aktuálně 16procentní inflaci se reálné mzdy zaměstnanců neustále propadají a lidé jsou často v zoufalé situaci. Jednání bude pokračovat za 3 týdny a pro nás je důležitá spravedlivá dohoda a přidání lidem co nejdříve,“ uvedl pro Události247 mluvčí Českomoravské konfederace odborových svazů Pavel Vlček.

Vláda dělá konkrétní kroky

Na jednání 19. července by měla vzniknout dohoda nejen pro letošní rok, ale i pro rok 2023. Vláda podle Jurečky myslí na exponované zaměstnance pod státní službou – například na úřadech práce, píší České noviny. „Navýšili jsme objem finančních prostředků na mimořádné odměny,“ citují Jurečku České noviny. Podle šéfa odborových svazů Josefa Středuly to ale není akceptovatelné. „Naše zkušenost říká, že odměny se následně rozdělují podle obličeje. Nebo známosti, blízkosti nebo politické příslušnosti – to doufám, že nikdy nenastane,“ uvedl podle Českých novin.

iZdroj fotografie: ČMKOS
Josef Středula

Odboroví předáci veřejných služeb a správy se členy vlády předtím jednali o přidání dvakrát. Naposledy to podle Českých novin bylo před třemi týdny. Stěžovali si, že nedostali od ministrů žádné jasné návrhy a požadovali jednání s lídry koaličních stran. Do stávkové pohotovosti vstoupily úřednické odbory nebo svazy školství a zdravotnictví, připomínají České noviny. Premiér Petr Fiala už dříve uvedl, že plošná opatření by mohla inflační spirálu dál roztáčet, píší České noviny. Podle ministra financí Zbyňka Stanjury je teď jakýkoliv růst platů na dluh, dodávají České noviny.

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články