Okamura chce rekonstrukci vlády. A to i přesto, že Česko bude předsedat Evropské unii

Předseda opozičního hnutí SPD Tomio Okamura volá po okamžité rekonstrukci vlády a chce vyvolat hlasování o nedůvěře. Podle opozičního ANO je to až krajní možnost.

i Zdroj fotografie: Nextfoto
                   

Je to kvůli korupční kauze, která vypukla okolo pražského dopravního podniku a dotýká se i některých politiků vládního hnutí STAN, píší Novinky. Podle Okamury celá kauza poškozuje Českou republiku v zahraničí, a proto je důležité obměnu udělat hned na začátku českého předsednictví v Evropské unii, uvádí dále Novinky.

Okamura je nekompromisní

Je potřeba okamžitě udělat rekonstrukci vlády. STAN musí jít pryč, protože se o té kauze píše i v zahraničí. Tato vláda už zostuzuje Českou republiku, koukají na nás jako na nějakou zkorumpovanou zemi,“ uvedl Okamura v Partii na CNN Prima News. Na otázku, jestli je skutečně dobré shodit vládu při českém předsednictví v EU, odpověděl: „Naopak si myslím, že je lepší to udělat hned a vyžehlit to co nejrychleji. Předsednictví je půl roku, tedy hrozně dlouhá doba, museli bychom čekat, než by došlo k rekonstrukci,“ cituje CNN Prima NEWS Okamuru.

iZdroj fotografie: Úřad vlády ČR
Úřad vlády ČR

Okamura v televizi také uvedl, že uvnitř ANO sháněl podpisy pro vyvolání nedůvěry vládě. Potřeba jich je 50, SPD má 20 poslanců. Šéf SPD si podle CNN Prima News myslí, že ministr vnitra Vít Rakušan o údajném napojení STAN na organizovaný zločin věděl nejméně půl roku. „Radní Marvanová sdělila, že písemně Rakušana informovala, že vrcholní představitele STAN jsou napojení na organizovaný zločin. Pak je to vážné,“ uvedl Okamura v Partii.

Ostatní Rakušanovi věří

Ze strany Tomia Okamury a jeho opoziční SPD je to logický krok,“ uvedl pro Události247 politolog Miloš Gregor. „Je jasné, že se snaží využít každé příležitosti, kdy vládu může zkritizovat. Na druhou stranu je dobré mít na paměti, že ve stávající situaci je vládní koalice soudržná, vypadá to, že ostatní strany věří Vítu Rakušanovi a zbytku STAN. Není tedy důvod se domnívat, že by vládní většina 108 členů v poslanecké sněmovně byla nějak nalomená a pokus o vyslovení o nedůvěry vlády ze strany SPD by byl úspěšný,“ dokončil Gregor pro Události247.

iZdroj fotografie: Česká pirátská strana / Creative Commons / CC BY-SA
Vít Rakušan

Druhé opoziční hnutí ANO je v této otázce dle CNN Prima News opatrnější, požaduje rezignaci předsedy STAN Víta Rakušana na post ministra vnitra. Vyvolání hlasování o vyslovení nedůvěře vládě je podle poslanců ANO Radka Vondráčka i Jiřího Maška až okrajová možnost. „Relativně konstruktivní přístup,“ ocenil přístup hnutí ANO pro televizi CNN Prima News předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Marek Výborný.

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Zobrazit další články
adbz.cz
adbz.cz
Rostlina, kterou klíšťata k smrti nenávidí. Stačí ji usušit a zalít horkou vodou – domácí účinný repelent je na světě
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Na herpes báječně zabírá i obklad z vaječné skořápky + dalších 6 tipů, jak se ho zbavit rychle a přírodní cestou
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Poznáte, která z žen na tomto obrázku je matkou přítomného dítěte? Tento rébus dělá lidem problémy už léta
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Francouzský odstřelovač se během první světové války ukryl ve falešné koňské mrtvole vedle německých zákopů