Stovky od státu jako energetický bonus? Vládní strany zatím nesouhlasí, jen Piráti jsou pro. Podle odborníků existuje jinačí cesta

Podle poslance Jakuba Michálka chce Pirátská strana podpořit domácnosti. U vládních stran se však zatím nepotkali se shodou, uvedl Michálek.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Podle Pirátské strany by měly domácnosti dostávat takzvaný energetický bonus ve výši 400 až 800 korun měsíčně. Dle návrhu by se mělo jednat o kompenzace za drahé energie. Vládní strany však s tímto návrhem zatím nesouhlasí. Podle serveru CNN Prima NEWS se Piráti budou snažit o jednání s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (ODS).

Až 800 korun pro domácnost

„Navrhujeme bonus na energie, který by se měl pohybovat kolem 400 až 800 korun na jednu rodinu. To by byla částka, kterou by rodiny pocítily. Promítlo by se to do jejich rozpočtů a je to věc, která by pomohla nejen nízkopříjmovým domácnostem, ale i střední třídě,“ uvedl poslanec Jakub Michálek (Piráti).

Peníze by se tak mohly vrátit lidem v podobě faktur. Ti by si mohli vybrat, z jaké faktury to bude a energetické společnosti by v takovém případě byly prostředníkem. Další možností je podle Michálka, aby se peníze vrátily formou příspěvku na obnovitelné zdroje. Podle něj se však zatím Piráti s koaličními partnery v této věci neshodnou, a čekají na jednání.

Škrtání nebo bonus

„No tak ten návrh zapadá do konceptu převažujícího dění v Evropě. Jsou to cílená opatření, která směrují k podpoře nejpotřebnějším. Já bych řekl, že než vytvářet nový bonus, tak jednodušší by bylo škrtnutí poplatku, kterou je platba na obecně podporované ceny energií. Činí to přes 400 korun měsíčně. Takhle budou pořád zachovány dvousměrné platby,“ sdělil Událostem247 energetik Jiří Gavor.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Příspěvek

„Ten příspěvek vyšel všem domácnostem. Ale lze nastavovat jeho parametry, které se budou případně diskutovat. Nyní je to rámcový návrh, který by měl ulevit i střední třídě, ale jednotlivá specifika by se samozřejmě projednávala s dalšími odborníky a dotčenými resorty. Je to efektivnější než návrh předchozí vlády, která chtěla zrušit DPH u cen energiií“ uvedla pro Události247 mluvčí České Pirátské strany Veronika Šmídová.

Vládní strany hledají svá řešení

„Koalice bude v následujících dnech o vhodném způsobu řešení energetické krize velmi intenzivně jednat. Piráti budou v rámci těchto jednání prosazovat bonus na energie nebo hledat řešení, co nejbližší tomuto principu,“ citovaly České noviny Michálka.

iZdroj fotografie: S vědomím Marka Výborného / Facebook
Marek Výborný

Hnutí STAN nepodpoří návrh Pirátů, protože ministr průmyslu Jozef Síkela vytváří vlastní formu podpory. Ministr Síkela ve středu na vládě představí balíček, který umožní zlepšení situace ohledně cen energií. Ale informaci s návrhem Pirátů slyšíme poprvé. Je to otázka k diskuzi,“ uvedla místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Věra Kovářová.

Podobně se k návrhu postavil i poslanec KDU-ČSL Marek Výborný. Nedokážu odpovědět, jak se k tomu postavíme. O růstu cen energií jsme před chvílí diskutovali i na schůzi koalice Spolu a přeneseme to na večerní jednání,“ doplnil Výborný.

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články