Není přestupek jako přestupek: Pokud policisté nedodrží pravidla při měření rychlosti, řidič se pokutě vyhne

Ne vždy vás to, že jedete rychleji, než je povoleno, musí stát peníze. Měření rychlosti má totiž také svá pravidla.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Policisté musí při měření z auta do auta dodržet několik pravidel, bez kterých není možné rychlost správně změřit, upozornil na to web Autosalon. Policie k měření rychlosti z vozidla používá několik typů radarů. Nejčastěji jde o mikrovlnné radary Ramer, těch mají policisté k dispozici okolo tří stovek, dodává web.

Výmluva na osobu blízkou

Lepší policejní radary umí změřit rychlost až na jeden kilometr. Podle SPZ pak policisté okamžitě zjistí informace o daném autě. Webu Autosalon to řekl anonymní policista z dopravní hlídky. Policisté se podle něj za pronásledované vozidlo musí zavěsit a nějakou dobu držet stejnou rychlost, jinak se jim ho nepodaří změřit. Pokud tedy začne řidič před policejním autem včas brzdit, nebo rychle odbočí do jiného pruhu, pokutě se zřejmě vyhne, píše web.

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
„Tajné“ policejní hlídky mají zpravidla tmavou barvu karoserie

Pokutě se vyhne šofér i v případě, že si všimnete měřícího auta. Nejčastěji je to třetí generace vozu Škoda Octavia v krátkém provedení liftback. Méně obvyklé jsou pak předfaceliftové Superby opět v krátkém provedení liftback, radí Autosalon. Při pokutě můžete taky stále odepřít výpověď z důvodu neobviňování svých blízkých, připomíná web Octaviaclub. Jde to však jen při přestupku, který vám přijde později poštou, ne při řešení přímo na místě.

Vždy rozhoduje policie

Důležité je, jakým způsobem to řešení daného přestupku, v tomto případě překročení rychlosti, proběhne. Řidič s tím třeba na místě nesouhlasí a dá se to řešit ve správním řízení. Není to však o tom, že pokud řidič ten přestupek spáchal, tak nemusí platit. Vždy o tom rozhoduje policie,“ řekl Událostem247 Pavel Čížek z BESIPu. „Mně práce za volantem živí, jsem kamioňák, takže si na dodržování všeho dávám pozor. Už mi ale hrozilo po rychlé jízdě vybodování. Naštěstí jsem to s policisty vyřešil domluvou,“ řekl Událostem247 Michal Koubek z Břeclavi.

iZdroj fotografie: David Dixon / Creative Commons / CC-BY -SA
Nejtěžší je sankci vymoct od dopravců mimo Evropskou unii, úředníci ale našli způsob a vypomáhají si při tom s celníky

I při měření rychlosti však existují zákonné odchylky a nepsané zavedené policejní postupy, které vám mohou pomoci vyhnout se pokutě, píše web Radyproridice. Odchylka měření radarem staticky i za jízdy je stanovena na 3 km/hod. Od naměřené rychlosti je proto nutné vždy odečíst 3 kilometry. Státní policie většinou nastavuje limitní hodnotu na vyšší, píše web. Například v obci to bývá nastaveno na 61 km/hod. Mimo obec 110 km/h, na dálnici pak i 150 km/hod. ,,To je dobré vědět, každý den jezdím autem do práce,“ říká Událostem247 Martin Modrý.

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články