Řidiči pozor a nohu z plynu! Policisté dnes hlídkují po celé republice

Dnes se koná sedmý ročník rozsáhlé policejní akce Speed Marathon. Hlídky jsou na asi 950 vytipovaných místech a měří dodržování povolené rychlosti.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V anketě jim poradila s kritickými místy také veřejnost. Jak píše TN, lidé policisty poslali mimo jiné do Nymburku, Dolní Dobrouče a Ústí nad Orlicí. Radary ale samozřejmě budou i v dalších městech a místech. Šoféři by si měli dobře rozmyslet, jestli opravdu tolik spěchají a ideálně vyrazit o něco dřív, aby se vyhnuli zbytečné pokutě.

Rychlost a nesprávný způsob jízdy

Akce má podle policie především pomoci snížit dopravní nehodovost a naopak zvýšit bezpečnost a plynulost na pozemních komunikacích. I z tohoto důvodů jsou o ní řidiči předem informováni. Cílem není odhalit co nejvíce přestupků, ale upozornit na rizika, která s sebou nedodržování rychlosti přináší. Každý rok má totiž za následek několik tisíc dopravních nehod a desítky zmařených lidských životů.

iNehoda

Potvrzuje to také tiskový mluvčí jihomoravských policistů David Chaloupka: „Právě nepřiměřená rychlost patří spolu s nesprávným způsobem jízdy k nejčastějším příčinám nehod řidičů aut. Proto by měli nejen dnes sledovat tachometr svého vozidla a jet podle předpisů,“ uvedl pro Události247. Jen v roce 2021 byl nesprávný způsob jízdy podle policie důvodem 67 procent nehod, při kterých přišlo o život 165 lidí.

Expert: Jednorázová měření nemají cenu

Nepřiměřená rychlost sice není nejčastější příčinou dopravní nehody, ale výrazným způsobem přispívá k tragickým statistikám. Loni v České republice zahynulo u takových nehod 174 lidí. To jsou dvě pětiny usmrcených při nehodách způsobených řidiči motorových vozidel, píše server Aktuálně. Experti v Německu však už dříve vypracovali studie, které přínos akcí, jako je Speed marathon, zpochybňují.

iTachometr

Uvádí se v nich, že pozitivní účinek přítomnosti policistů a měření je velice krátkodobý a chování řidičů trvale změnit nedokáže. „Vytipovaná místa by měla být patřičně upravena tak, aby na nich řidiči rychlost opravdu dodržovali. Nemá cenu dělat jednorázová měření,“ řekl pro Události247 dopravní expert Roman Budský. Minulý rok se Speed Marathon konal 21. dubna. Zúčastnilo se ho 669 policistů, kteří zkontrolovali 6000 vozidel. Zaznamenali 2747 přestupků, z toho 2322 porušení rychlosti.

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Zobrazit další články
Jak z obyčejné pánve udělat nepřilnavou: Stačí trocha oleje a přibližně hodina času. Jídlo se na ni už nikdy nepřichytí
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Nápoj, který dokáže zbavit špatného cholesterolu a chronických onemocnění. Skládá se z obvyklých surovin
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Proč královské ženy odpradávna musely rodit před velkým davem lidí: Některé kvůli tomu málem přišly o život
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„K zemi půjdou jako kachny“, nové rychlopalné dělo je zabijákem stíhaček, dronů i plavidel. Doplní ho nezastavitelná raketa