Rodiče možná 5000 korun na dítě nedostanou. Návrh je prý protiústavní

Návrh ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky, aby rodiny s příjmem do milionu korun hrubého dostaly mimořádný příspěvek pět tisíc korun na dítě, neprošel.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vláda návrh zákona na svém jednání neschválila. Jurečka řekl, že kabinet nezařadil do programu ani novely na podporu částečných úvazků a o státní sociální podpoře, informuje server TN. Ke všem by se podle něj měla vrátit příští týden. Server TN také připomíná, že podpora rodinám se má začít vyplácet v srpnu. Resort práce podle TN odhaduje, že by dávku mohlo dostat 1,82 milionu dětí. Výdaje by činily 9,1 miliardy korun.

Žádné chyby

Vláda chce mít příspěvek nachystaný legislativně úplně bezchybně, aby mohl proces schvalování v Poslanecké sněmovně a v Senátu proběhnout bez dalšího zdržování,“ vysvětlil pro Události247 mluvčí Úřadu vlády Václav Smolka, proč zatím návrh zákona nebyl schválen. „Toto odložení pak ušetří nějaké projednávání ve výborech, nebo úpravu, která by tam třeba byla nutná,“ doplnil Událostem247 mluvčí.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Poslanecká sněmovna

Podle Ministerstva spravedlnosti je ale návrh na příspěvek v rozporu s ústavou, píše TN. Vládní úředníci dokonce tvrdí, že odporuje i právu Evropské unie. Kabinet přitom podle TN částku dosud prezentoval jako jedno z nejzásadnějších opatření proti inflaci. Jurečka přitom dle svých slov doufal, že pět tisíc korun na každé dítě dostanou rodiny s hrubými příjmy do milionu korun už v létě, píše TN.

ANO má několik připomínek

To, že vláda ve středu příspěvek neschválila, kritizuje opoziční hnutí ANO, informují České noviny. Jak píší České noviny, ANO také nesouhlasí s některými parametry návrhu, například s limitem věku dítěte do 18 let. Podle stínového ministra práce Aleše Juchelky by nejlepším řešením bylo plošné opatření bez omezení podle příjmu rodiny, píší České noviny. Ministra práce a sociálních věcí Jurečku vyzval k rezignaci, protože podle něj svou práci nezvládá, doplňují České noviny.

iZdroj fotografie: Pixabay
Peníze

Hnutí ANO nesouhlasí ani s tím, aby byl návrh zákona o příspěvku schvalován hned v prvním čtení bez toho, aby poslanci mohli podávat pozměňovací návrhy, informují České noviny. Podle Juchelky je možné během jednoho dne schválit zákon ústavní většinou ve stavu legislativní nouze i při absolvování tří čtení ve zrychleném režimu, píší České noviny. Opoziční hnutí má v plánu příspěvek v takovém případě podpořit, zakončují České noviny.

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Zobrazit další články
adbz.cz
adbz.cz
99 % lidí neví, k čemu slouží spousta malých „knoflíků“ na riflích. Stejně jako mini kapsičky mají svůj význam
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Pokud se snažíte vyléčit ekzém, obloukem se vyhněte těmto 11 potravinám, které ho zhoršují
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Polské archeologické misi se podařil další objev. Tentokrát jde o vchod do hrobky „přísně tajného“ muže
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Panzer II byl tahounem Hitlerova Blitzkriegu a německého triumfu ve Francii. Zůstal ve stínu známějších strojů