Rusko hrozí útoky na západní diplomaty, kteří přijedou do Kyjeva

Ruské ministerstvo obrany vydalo hrozbu poté, co ministr ozbrojených sil James Heappey řekl, že Spojené království podporuje ukrajinské nálety na ruskou infrastrukturu.

i Zdroj fotografie: S vědomím Thomase Newtona / Twitter
                   

Rakouský deník Österreich podle CNN Prima NEWS přinesl na svém webu citaci ruského ministra obrany Sergeje Šojgu. Jak píše CNN Prima NEWS, je možné ji považovat za vyhrožování západním politikům, kteří míří do Kyjeva. „Ruská armáda je nepřetržitě v pohotovosti, aby mohla provést odvetné údery na rozhodovací centra v Kyjevě pomocí vysoce přesných zbraní dlouhého doletu,“ cituje ministra deník.

Británie opět otevírá velvyslanectví v Kyjevě

Šojgu měl tímto způsobem reagovat na slova britského ministra zahraničí Jamese Heappeye, který označil útoky Ukrajiny na zásobovací linie uvnitř Ruska za legitimní, píše dále CNN Prima NEWS. Rusové uvedli, že pokud by Británie přímo vybídla vedení v Kyjevě k takové akci a skutečně by k ní došlo, vedlo by to k „přiměřené reakci“. CNN Prima NEWS píše, že vláda v Moskvě nově varuje Velkou Británii a další země, aby Ukrajinu nepodporovaly v útocích na ruské území.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Britský premiér Boris Johnson

The Mirror informuje o varování Moskvy, že by byla připravena v odvetě udeřit proti rozhodovacím centrům“ v Kyjevě, i kdyby v nich byli přítomni britští a další západní diplomaté. Hrozba přichází poté, co premiér Boris Johnson minulý týden oznámil, že Británie tento týden znovu otevře své velvyslanectví v Kyjevě, píše CNN Prima NEWS. Jeho personál byl evakuován krátce po vypuknutí války.

Podle experta je útok na diplomaty nepravděpodobný

Místopředseda britské vlády Dominic Raab poslal Moskvě jasný vzkaz: „Mezinárodní právo je v tomto ohledu velmi jasné. Všechny státy mají právo poskytnout vojenskou podporu jakémukoli státu, který uplatňuje právo na zákonnou obranu proti agresivní invazi,” cituje jeho slova Forum24 Dodal, že pokud Rusko začne vyhrožovat ostatním zemím, ještě víc to posílí jeho status vyvrhele, informuje dále Forum24.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Odpor proti válce

Analytik Michal Lebduška Událostem247 řekl, že útoky na západní diplomaty jsou podle něj velmi nepravděpodobné. „Byl by to přímý útok nejen na občany, ale zároveň na diplomaty, což by znamenalo ještě další zhoršení vzájemných vztahů. Dovedu si představit, že reakce na to by byla velmi silná, včetně dalších sankcí a podobných věcí.“ CNN Prima NEWS připomíná, že na Ukrajinu i přímo do Kyjeva přijelo během současné války několik západních politiků. Mezi prvními byl český premiér Petr Fiala se svými protějšky z Polska a Slovinska.

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články