Situace v nemocnicích se zlepšuje, pacienti se dočkají plánovaných zákroků. Někteří nemocní ale operace nadále odkládají

S klesajícím počtem hospitalizovaných pacientů se nemocnice vrací k plánovaným operacím. Zhatit jim to ale můžou karantény zaměstnanců či strach některých pacientů.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ještě na začátku prosince v Česku vrcholila zatím poslední vlna epidemie covidu a v nemocnicích bylo některé dny i více než 7 tisíc hospitalizovaných pacientů, z toho přes tisíc lidí ve vážném stavu. Napříč republikou kvůli tomu ve velkém odkládali domluvené zákroky, protože personál potřebovali přesunout na nově vznikající covidová oddělení. Kromě toho museli zajistit také provoz odběrových míst a očkovacích center.
Počet operací se snížil o tisíce

Nyní už je situace mnohem lepší a personál se tak vrací zpět na svá původní oddělení, kde má na starosti především plánovanou péči. Potvrzují to všechny oslovené nemocnice. „Plánovanou péči jsme obnovili v maximálním možném rozsahu. Ambulance jedou téměř na 100 %, plánovaná operativa na 70 %. Její snížení je z důvodu potřeby tří jednotek intenzivní péče pro pacienty s covidem,“ uvedl tiskový mluvčí Fakultní nemocnice Olomouc, Adam Fritscher.


iZdroj fotografie: Depositphotos
Nemocnice

Přibližně dvě třetiny běžného počtu plánovaných zákroků nyní provádí také ve Fakultní nemocnice Plzeň. Omezení provozu se tam nejvíce dotklo ortopedické a stomatologické kliniky, a také ORL. „V posledním čtvrtletí roku 2019 jsme uskutečnili téměř 6 tisíc operací, za stejné období loňského roku to bylo zhruba o tisíc operací méně, pokles je tedy zhruba 17 %,“ popsala tisková mluvčí nemocnice Gabriela Levorová.

Někteří pacienti kvůli covidu zákroky odkládají

Nemocnice podle mluvčí Levorové v poslední době počty operací postupně navyšuje. Další zvyšování kapacit ale závisí na epidemiologické situaci.

Méně zákroků letos měli i v největší nemocnici v České republice, Fakultní nemocnici v pražském Motole. „V roce 2021 jsme přijali zhruba o 7 tisíc pacientů méně, než v roce 2021, operací bylo loni méně o zhruba 2500. Ne vždy se ale jednalo o odklad ze strany nemocnice, v období sílící pandemie některé plánované zákroky odmítali sami pacienti,“ shrnula tisková mluvčí motolské nemocnice Pavlína Danková. Že někteří pacienti nyní odmítají operace potvrzují i mluvčí ostatních nemocnic.

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Zobrazit další články
adbz.cz
Hliníkové střechy a fasády PREFA: Jaké jsou jejich hlavní přednosti?
JakZdravě.cz
Seznam tipů pro zdravé usínání, díky kterým budete spát celou noc
VědaŽivě.cz
5 záhadnějších míst než samotný bermudský trojúhelník. Pro podivné události dosud neexistuje vysvětlení
ArmádníZpravodaj.cz
Francis Gary Powers: špionážní pilot U-2, který byl sestřelen nad SSSR a způsobil velkou krizi ve vztazích obou mocností