Objem poskytnutých hypoték letos klesl o skoro 50 procent

Pořídit si vlastní bydlení by mohlo být v budoucnu ještě těžší než teď. Sazby hypoték totiž atakují až 7 procent. Podle expertů bude ještě hůř.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Banky a stavební spořitelny poskytly v dubnu hypoteční úvěry za 20,9 miliardy korun, oproti dubnu je to nárůst o pětinu. Informuje o tom Blesk. Meziroční propad byl podle Blesku opět 60 procent. Úroková sazba u nově poskytnutých hypoték vzrostla z dubnových 4,39 procenta na květnových 4,64 procenta. Vyplývá to ze statistik Hypomonitoru České bankovní asociace.

Objem poskytnutých hypoték je nejnižší za dva roky

Do Hypomonitoru vkládají informace všechny banky a stavební spořitelny, které na českém trhu poskytují hypotéky. Hypoteční trh v květnu po výrazném dubnovém propadu vzrostl, píše deník Blesk. O pětinu vyšší je také objem a počet hypoték. Letošní meziměsíční nárůst je dle Blesku o něco silnější. Podle odborníků to ukazuje, že slabší dubnová čísla ovlivnilo určité předzásobení před začátkem platnosti přísnějších pravidel České národní banky, píše Blesk. Za celý letošní rok se objem a počet poskytnutých hypoték meziročně snížil o 45 procent.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Hypotéka

Objem skutečně nově poskytnutých hypoték za květen vzrostl o 2,6 miliardy na 16,8 miliardy korun, uvádí Blesk. Po dubnu je to nejnižší objem za dva roky. Objem nově poskytnutých hypoték v posledních dvou měsících má stejný vývoj jako v roce 2020. píše dále Blesk. Objem refinancovaných úvěrů podle Blesku činil v květnu čtyři miliardy korun. Počet nově poskytnutých hypoték se po dubnovém poklesu pod 4500 zvýšil na 5300. Meziroční propad je podle Hypomonitoru u skutečně nových hypoték mírně slabší a pohybuje se kolem 50 procent.

Problémem je málo lidí a nedostatek materiálu

Stavebnictví trápí nedostatek pracovníků, což tlačí na rychlý růst cen stavebních prací. Ty meziročně zdražily o 12,9 procenta,“ řekl Událostem247 ekonom Štěpán Křeček. „Vázne také zásobování stavebními materiály, kterým skokově vzrostly ceny o 25,2 procenta. Výstavba nových projektů se tak výrazně prodražuje, což může vést k jejich odkládání do budoucnosti. Navíc se kvůli růstu úrokových sazeb výrazně zhoršily podmínky pro financování výstavby,“ doplnil ekonom pro Události247.

iZdroj fotografie: Pixabay
Stavba domu

Na realitním trhu podle Křečka stále dochází k růstu cen nemovitostí. „Snižuje se ale počet zájemců, kteří chtějí nakupovat. To je způsobeno zvyšujícími se úrokovými sazbami na hypotékách, které prodražují financování při nákupu nemovitostí. Přestože nominální ceny nemovitostí rostou, je možné, že kvůli vysoké inflaci letos dojde k poklesu jejich reálných cen,“ vysvětlil pro Události247.

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články