Soudy řeší rodičovské spory v otázce očkování dětí. Podle odborníka na zdravotnické právo bude podobných případů přibývat

Na soudech se objevilo několik případů, kdy se rodiče dětí neshodli na ochraně svých dětí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Očkování dětí ve věku 5-11 let proti covidu se mezi Čechy podle Blesku stále potýká s problémy. Česká justice řeší více případů, kdy se rodiče neshodli, zda očkovat, či neočkovat potomka. Například případ rozvedených manželů, kdy otec byl pro vakcinaci dcery a matka proti, musel dle Blesku rozseknout až soud.

Rodičovské neshody

Rodiče nezletilé dcery jsou oba lékaři, ovšem na očkování devítiletého potomka se však neshodli, píše dále Blesk. „Nejsem žádný odmítač očkování. Když jsem měla dceru v péči, podstoupila jsem s ní všechna povinná očkování a zaplatila i ta dobrovolná,“ obhajovala se matka podle Blesku s tím, že s touto konkrétní vakcínou, za současné situace, u svého zdravého dítěte nesouhlasí.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Neshody

„Jsem si vědoma všech rizik onemocnění covid-19, těžkých postcovidových komplikací, které mohou nastat u pacientů, kteří prodělali toto onemocnění, a také převážně doprovázely předchozí variantu delta. Setkávám se s nimi při své práci, proto jsem doporučovala, a nadále doporučuji svým dospělým pacientům očkování,“ pokračovala lékařka Simona Vaňková, jejíž dcera je v péči otce, píše Blesk.

Podle právníka v oblasti zdravotnického práva Jana Macha je přírůstek případů jistý. „Já myslím, že v současné situaci budou případy určitě přibývat. Důvodem může být neshoda rodičů s očkováním svého dítěte,“ sdělil Událostem247.

Soud musí vše přezkoumat

Dětská lékařka Hana Cabrnochová vysvětlila, že při očkování se souhlas druhého rodiče nezjišťuje. „Většinou s dítětem přichází jeden ze zákonných zástupců. My to bereme jako souhlas s vakcinací, řádně poučíme a není-li nám dopředu znám nesouhlas zákonného zástupce, nejsme povinni ho zjišťovat,“ citoval server CNN Prima NEWS Cabrnochovou.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Soud

Advokátka Eva Ondřejová objasnila, proč se nedá v podobných případech postupovat podle obecných pravidel. Soud nemůže rozhodnout od stolu, aniž by zkoumal každý jednotlivý případ. To například znamená zájem dítěte, jeho zdravotní stav, zájem obou rodičů,“ uvedla pro CNN Prima NEWS.

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články