Začátek astronomického léta přinese tropické teploty. Zahrádkáři vytáhli proti suchu novou zbraň

Tropických dní do konce června ještě přibude, největší vedra zasáhnou severozápad ČR. Na jihu a jihozápadě udeří bouřky.

i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Podle aktuálních prognóz Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) bychom se měli připravit na horký konec června. Jak Událostem247 sdělila meteoroložka Dagmar Honsová, kulminace teplot v polovině týdne je klidem před bouří. Blížící se zvlněná studená fronta přinese silné bouřky, zejména na jihu a jihozápadě ČR. Na severozápadě Čech, zato až do konce týdne, přetrvají tropické teploty a sucho. Opět sílí hrozba vzniku požárů.

Přírodu ohrožují požáry, lidský organismus dehydratace

„Výstrahu v případě zvýšeného nebezpečí požárů vydává ČHMÚ,“ připomněla Událostem247 Pavla Jakoubková z Hasičského záchranného sboru ČR (HZS). Období sucha pak vyhlašuje podle místních podmínek starosta obce nebo hejtman kraje. „Mějme na paměti, že v takovémto období je vedle všech manipulací s otevřeným ohněm zakázáno také jezdit auty mimo silnice a spotřebovávat vodu z nádrží, které slouží jako zdroj pro hašení,“ dodala mluvčí HZS pro Události247. 

iZdroj fotografie: Depositphotos
Požár pole

Specifickou zátěž přinášejí extrémní vedra také pracovníkům zařízení pro seniory. „Na pitný režim musíme dohlížet aspoň dvakrát více,“ shrnuje na dotaz Událostí247 Michaela Komenderová z DPS Iris v Ostravě. Naráží tím na častý jev, že jejich klienti subjektivně necítí žízeň, přestože už jsou na prahu dehydratace. „Znovu a znovu vlídně opakujeme pravidla. Musejí jen dodržovat všechno tak, jako by museli doma. Jenže u nás na to dohlédneme,“ uzavírá Komenderová pro Události247.

Zahrádkáři experimentují s novou metodou boje proti suchu

Zahrádkáři se letos na období veder a sucha vyzbrojili novinkou zvanou Mr.Aqua. „Akci proti suchu jsme zahájili už na jaře. Přípravek jsme nakoupili, doporučili našim členům a dali jim k tomu užitečné rady a návody. Vypadá jako mleté kafe a princip je v tom, že zadržuje vodu v půdě, takže se přidává při vysazování rostlin, které potřebují hodně vody, jako jsou rajčata, paprika,“ vysvětluje pro Události247 tajemnice Českého zahrádkářského svazu (ČZS) Marta Pawlicová.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zahrádkářka

„Samozřejmě svým členům opakovaně doporučujeme, aby své záhony zalévali ráno, v 6-7 hodin, a pak až po západu slunce. Zalévat přes den je zbytečné. A hlavně: Co nejdříve odstranit ze záhonů plevele, které nejvíce vysávají půdu a jako plané rostliny mají tolik síly, že ty kulturní udusí,“ řekla na závěr Událostem247 tajemnice ČZS.

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články