Ukrajinským řidičům pokuty za parkování policie většinou nedává, nemá je totiž jak ověřit. Pražský magistrát tyto případy odkládá

Auta s ukrajinskou poznávací značkou zatím parkují ve většině případů v Praze beztrestně. Ukrajina totiž není v EU a magistrát nemůže z evropské databáze zjistit jejich majitele.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Podle Echo24 některé městské části evidují stížnosti obyvatel na parkování ukrajinských aut na modrých zónách. Praha přitom pro vozy uprchlíků z Ukrajiny vyčlenila P+R parkoviště, které je na Černém Mostě, informuje o tom iDnes. Lidé si mohou požádat o parkovací oprávnění také v místě svého aktuálního pobytu. V Praze 3 pro ně pak radnice vyčlenila také místa v ulici U Nákladového nádraží. V Praze 7 mohou uprchlíci nechat své vozy na parkovišti před Výstavištěm, píše dále Echo24.

Většina šoférů z Ukrajiny zůstane bez trestu

Parkovací zóny v hlavním městě hlídají ve většině případů monitorovací vozy s pomocí kamer. Ty snímají státní poznávací značky a porovnávají je s registrem vydaných parkovacích oprávnění. „Pokud zaparkované vozidlo v databázi není, zamíří věc do přestupkového řízení. Zahraniční SPZ řeší magistrát, jinak mají pokuty na starosti městské části,“ vysvětlila Událostem247 mluvčí pražské městské policie Irena Seifertová.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Parkoviště

Mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman pro ČTK uvedl, že pokud u vozidel uprchlíků z Ukrajiny není řidič vozidla zjištěn a ztotožněn přímo na místě, bude tato věc nejspíš odložena. Česká republika může sice díky evropské směrnici nahlédnout do registrů vozidel ostatních členských států EU, ale netýká se to vozidel registrovaných na Ukrajině, uvádí iDnes. Seifertová pro Události247 ještě doplnila, že na místě strážníci v podobných případech volí buď domluvu, předání do přestupkového řízení nebo pokutu na místě.

Kolik za špatné parkování zaplatí český řidič

Od roku 2022 nastaly v sazebníku pokut za špatné parkování menší změny a mírně se změnily i sazby v bodovém systému, co se týče rychlosti a dalších přestupků. Jak upozorňuje Autotrip, bloková pokuta na místě se v případě špatného parkování a parkování v zákazu zastavení nebo stání o něco snížila. Řidič zaplatí do 1 500 Kč. Ministerstvo dopravy předpokládá, že policista bude bagatelní přestupky řešit na místě domluvou.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Parkování

Dopravní expert Roman Budský Událostem247 řekl, že většinu dopravních přestupků za parkování hlídá Eltodo. Strážníci šoféry ale nemusí o pokutě informovat a dozví se o ní až za několik měsíců, když jim přijde výzva k uhrazení příslušné částky. Největší problém vzniká dle podle Budského ve velkých městech, kde je míst k parkování nedostatek. Nejčastěji řidiči podle experta dělají chybu v tom, že auto nechají v zákazu stání a zastavení. Kromě blokové pokuty za špatné parkování hrozí nasazení botičky nebo odtažení vozidla.

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články