Ukrajinců, kteří si v Česku našli pracovní uplatnění, přibývá

Ukrajinští uprchlíci podle úřadů práce přijímají nabídky českých zaměstnavatelů. Berou i práci hluboko pod svou kvalifikační úrovní. Problémem bývá jazyková bariéra.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak uvedl server iRozhlas, podle odhadu českých úřadů pobývá v současné době na území ČR zhruba 300 000 uprchlíků z Ukrajiny. 78 287 z nich si zde v krátkém čase našlo práci, uvádí server Novinky. Podle ministra vnitra Víta Rakušana to obecně svědčí o jejich vážném zájmu zůstat a pracovat zde delší dobu nebo natrvalo, píší dále Novinky. V podobném duchu se pro Události247 vyjádřil ekonom Štěpán Křeček. Pracující Ukrajinci mohou mít na českou ekonomiku obecně pozitivní a ozdravný vliv, píše o tom Technický týdeník.

Uprchlíci pomáhají doplnit podstavy některých profesí

„Příchod občanů Ukrajiny prozatím pracovní trh nijak výrazně neovlivnil. Nastupují zpravidla na dlouhodobě neobsazené pozice. Někde zaměstnavatelé získali právě zaměstnance, které potřebovali. Do ČR od začátku krize přicházejí především ženy, které většinou vykonávají fyzicky nenáročné činnosti. Navíc dávají přednost krátkodobým pracovním příležitostem a s ohledem na děti také práci na jednu směnu,“ upřesnil pro Události247 generální ředitel ÚP ČR Viktor Najmon.

„Obsazují samozřejmě v prvé řadě místa, o která Češi nemají zájem,“ vysvětluje dále ekonom Štěpán Křeček pro Události247. „A pak, když tady budou zaměstnáni delší dobu, tak odvody za jejich práci a útraty budou generovat více příjmů, než nás stály ty vstupní náklady.“ Velké číslo pracujících uprchlíků je podle něj do značné míry dáno faktem, že spousta Ukrajinců byla v ČR zaměstnána zcela normálně už před ruskou invazí. Nově příchozí zde našli zázemí a rychle navázali kontakty, dodává ekonom pro Události247.

Český trh práce stále není nasycen

Martin Navrátil, ředitel Moravskoslezského paktu zaměstnanosti, na dotaz Událostí247 odpověděl, že škála profesí, ve kterých nacházejí ukrajinští uprchlíci uplatnění, je pestrá. „V první vlně přicházeli především lidé s vysokou kvalifikací. Takové ovšem není možno na pozici odpovídající úrovně umístit hned, už kvůli jazykové bariéře. Drtivá část z nich je motivovaná pracovat i mimo svůj obor, třeba v úklidových pracích, brigádně,“ dodal Navrátil pro Události247.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Uklízečky

„Rozhodně by ale neměl vzniknout pocit, že Ukrajinci jsou na trhu práce preferováni před Čechy,“ upozorňuje pro Události247 Štěpán Křeček. „Štědré podpory, které byly vypláceny na začátku po tom prvotním šoku, je nutno modifikovat, což už se děje.“ ,,Nejsou na místě žádné obavy Čechů z konkurence, trh práce je nenasycený, pracovníci některých profesí chybí. I kdybychom zaměstnali ještě násobně víc Ukrajinců, šance Čechů to neohrozí,“ doplnil pro Události247 Martin Navrátil.

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Zobrazit další články
adbz.cz
adbz.cz
99 % lidí neví, k čemu slouží spousta malých „knoflíků“ na riflích. Stejně jako mini kapsičky mají svůj význam
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Pokud se snažíte vyléčit ekzém, obloukem se vyhněte těmto 11 potravinám, které ho zhoršují
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Polské archeologické misi se podařil další objev. Tentokrát jde o vchod do hrobky „přísně tajného“ muže
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Panzer II byl tahounem Hitlerova Blitzkriegu a německého triumfu ve Francii. Zůstal ve stínu známějších strojů