Veřejnost i politiky znepokojují uprchlíci, kteří táboří na nádraží v Praze. Válek chce, aby se přesunuli mimo město

V pražské Tróji vzniklo minulý týden stanové městečko pro příchozí z Ukrajiny. Za první den provozu se jich tam 77 ubytovalo.

i Zdroj fotografie: S vědomím Anety Beránkové / Twitter
                   

Někteří lidé mají při pohledu na romské uprchlíky z Ukrajiny pocit, že miliardové sbírky na Ukrajinu někde zmizely,“ řekl v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS poslanec hnutí ANO Patrik Nacher. Poslankyně ODS Eva Decroix s ním ale nesouhlasila, jeho slova byla podle ní nevhodná, píše CNN Prima NEWS. Sama ve vysílání popsala, jak je pro ni těžké situaci na Hlavním nádraží v Praze pozorovat.

Nacher: Kdoví, kde peníze skončily

Stejně jako mě bolí koukat se na situaci na nádraží, mě bolí i koukat se na stanové městečko. Doufala jsem, že to nebude nutné,“ řekla pro CNN Prima NEWS Decroix. Nacher v pořadu také upozornil na zkreslené představy některých lidí. „Češi velmi aktivně pomáhají, nabízejí své kapacity bytů, ale posílají i peníze. Pak se ale ptají, jestli došly, když se posbíraly miliardy a pak vidí, že tu lidi leží na zemi. Evidentně ne vždy peníze doputují tam, kam mají,“ řekl pro CNN Prima NEWS.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Uprchlíci v Praze

Jeho slova se však poslankyni ODS nelíbila. „Zpochybňovat, že prostředky, které byly vybrané, nesloužily k účelu, rozhodně aktuálně není vhodná cesta. Vy jste říkal: ,,Obrací se na mě lidé, že byly vybrány miliardy a není nikomu pomáháno.‘ Prostředky, které byly vybrané prostřednictvím neziskovek nebo ukrajinské ambasády, určitě byly použity správně a nemá to jakoukoliv souvislost s tím, že se tu jedna skupina běženců ocitla v situaci, která tu je,“ uvedla poslynkyně pro CNN Prima NEWS.

Města romské uprchlíky nechtějí

Hostem v debatě CNN Prima News byl také ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Podle něj musí vláda ve spolupráci s hejtmany najít i mimo Prahu lokality, kde budou ochotni romské uprchlíky přijmout, informuje CNN Prima NEWS. Kabinet v posledních týdnech vytipoval řadu nemovitosti, kam by je mohl umístit, s některými ale nesouhlasí místní obyvatelé. Jak připomíná Brněnská drbna, ministr vnitra Vít Rakušan koncem dubna hovořil až o 21 vytipovaných místech.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Loučení na hranicích

Místo pro romské uprchlíky v Praze vzniklo v Tróji a o víkendu už ubytovalo první zájemce. „V sobotu tam bylo převezeno 77 lidí a za včerejšek 67. Situaci jsem ověřovala dnes ráno a dvě osoby zařízení opustily. V tuto chvíli je tak v Tróji ubytováno 142 uprchlíků. Problémy s nimi zatím hlášeny nemáme a vše probíhá v poklidu,“ řekla Událostem247 mluvčí pražských hasičů Kateřina Suchánská. Tito lidé by v Troji měli zůstat, než se rozhodne, jestli mají nárok na víza dočasné ochrany, doplnila mluvčí. 
 

Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Zobrazit další články
adbz.cz
adbz.cz
99 % lidí neví, k čemu slouží spousta malých „knoflíků“ na riflích. Stejně jako mini kapsičky mají svůj význam
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Pokud se snažíte vyléčit ekzém, obloukem se vyhněte těmto 11 potravinám, které ho zhoršují
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Polské archeologické misi se podařil další objev. Tentokrát jde o vchod do hrobky „přísně tajného“ muže
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Panzer II byl tahounem Hitlerova Blitzkriegu a německého triumfu ve Francii. Zůstal ve stínu známějších strojů