Vánoční nákupy vrcholí. Zákazníci nakupují čím dál více ve slevách

V roce 2022 se v České republice nesl ve znamení rekordního zdražování. Prodejci přišli letos předčasně s vánočními slevami.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Vánoční svátky jsou za dveřmi a s nimi také velké nákupy potravin na sváteční tabuli a v neposlední řadě i dárků pod stromeček. S Vánocemi jsou pravidelně spojeny i vánoční slevy. Obvykle začínají hned po Vánocích, ovšem některých obchodech jsou i před nimi. Psal o tom web Vánoce-silvestr. Je však potřeba počítat i s návalem nakupujících.

Češi šetří ve velkém

Každý čtvrtý zákazník využívá slevové akce více než dříve. Zjistil to výzkum agentury Stem/Mark pro Českou distribuční, jehož výsledky přinesl web Mediaguru. Ukázal také, že akcemi se řídí především čtenáři tištěných letáků. „Výsledky potvrzují, že v aktuální době rostoucí inflace a všeobecného zdražování se zvyšuje také obliba slevových akcí napříč věkovými skupinami obyvatelstva České republiky,“ cituje web Náš region obchodního ředitele České distribuční Jaroslava Staňka.

iZdroj fotografie: abcMedia
Vánoční nákupy v obchodním centru v Ostravě

Slevy, čili Black Friday, probíhají kromě kamenných prodejen ve velkém také na internetu. Někteří obchodníci nabízí slevy dokonce už od začátku prosince. Podle webu Hlídač shopů se průměrné skutečné slevy na Black Friday pohybují nejčastěji mezi 15 a 20 procenty. Oproti loňsku se tak zmenšil rozdíl mezi uváděnou slevou a skutečným zlevněním na jednotky procent, pokračuje web.

Vyplatí se počkat až na povánoční slevy

Češi se teď opravdu ještě více zaměřují na akční nabídky, případně na nejlevnější položky z vybraného sortimentu,“ uvedl pro Události247 ekonom Štěpán Křeček. „Do budoucna lze očekávat, že i ty základní položky si budou držet velice vysoké ceny, ale mohly by začít zlevňovat sezónní záležitosti, a to již krátce po Vánocích, kdy začínají povánoční výprodeje. Do akcí se tak může dostávat starší kolekce oblečení, obuvi, elektronika nebo vybavení pro domácnost,“ doplnil ekonom.

iZdroj fotografie: Daniela Beránková
Velcí prodejci se někdy snaží narušit systém velkých slevových akcí vlastními výprodeji nebo jinými výhodami

U nás v rodině si pod stromeček dáváme peníze nebo dárkové vouchery a něco si koupíme pak až po Vánocích, až začnou slevy a výprodeje. Už dříve se nám to osvědčilo a například novou televizi jsme koupili o 5000 levněji, než stála před svátky. Co se týká večeře a cukroví, na tom jsem taky nešetřila, podařilo se mi spoustu surovin, jako je máslo, cukr či mouka koupit už na podzim ve slevách,“ uvedla pro Události247 paní Marie Božková z Hodonína.

Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články