Veřejnoprávní média apelují na zvýšení koncesionářského poplatku. Jinak prý budou nuceni omezit svou tvorbu

Veřejnoprávní média chtějí navýšení koncesionářského poplatku. Ten v současnosti činí 135 korun pro ČT a 45 korun pro Český rozhlas.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Koncesionářský poplatek se od roku 2008 neměnil, nyní leží na stole poslancům návrh na jeho navýšení, a to kvůli financování Českého rozhlasu a České televize. Ty varují, že pokud se nezvýší, čekají veřejnoprávní média nezbytné škrty. Zástupci nové koalice však nejsou příznivci navýšení poplatku a chtějí hledat jiné způsoby financování. Ty ale zase nepodpoří zmíněná média, uvedl web Aktuálně.

Navýšení poplatků je prý nezbytné

Koncesionářský poplatek se už přes 14 let nezměnil, na Českou televizi platí Češi měsíčně 135 korun a na Český rozhlas 45 korun měsíčně. Za tuto dobu se však navýšily platy a také se zdražily služby a ceny zboží. Podle výpočtů televize tak tehdejší částka po započtení inflace v současnosti odpovídá výši 183 korun. Poplatky jsou však na stejné úrovni, čímž se snižují platy v médiích. Proto v zájmu zachování svojí kvality a rozsahu poskytovaných služeb potřebují více peněz.

iZdroj fotografie: Pohádka / Creative Commons / CC BY-SA
Budova Českého rozhlasu v Plzni

O situaci v Českém rozhlase informoval redakci Události247 tiskový mluvčí Jiří Hošna. „My teď budeme vstupovat do jednání o to, aby se poplatek navýšil na 60 korun měsíčně. Poplatky nebyly zvyšovány od roku 2008. Český rozhlas hospodaří zodpovědně a s rozpočtem do teď vystačil, nicméně teď jsme v takové fázi, že potřebujeme, aby se poplatek navýšil. Je to z toho důvodu, aby se zachovali jeho služby a mohly se dále rozvíjet,“ uvedl mluvčí.

Chceme zvýšení platu

„Média s menším objemem finančních prostředků se stávají pouze vysílateli a významně omezují svou roli producenta původní televizní tvorby,“ varuje Karolína Blinková, mluvčí televize ČT, s tím, že televize by zase musela omezit tvorbu vlastních pořadů, která v současnosti zabírá asi 70 procent vysílání.

iZdroj fotografie: VitVit / Creative Commons / CC BY-SA
Budova České televize

„Česká televize považuje za zásadní, aby se jednorázově navýšil poplatek do roku 2024 na 150 korun a do budoucna došlo zákonem k valorizaci poplatku podle inflace,“ uvedla Blinková. Obě veřejnoprávní média jsou pro navýšení v Českém rozhlase, chtějí vstoupit do jednání s vládou. Požadavek by byl navýšen o poplatek 15 korun, tedy na 60 Kč měsíčně. Podle webu Finance, čítá Český rozhlas asi 3,8 milionu koncesionářů. Navýšení o 15 korun by mu tak přineslo asi 57 milionů korun měsíčně navíc.

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články