„Ještě nejsem na odpis,“ říká většina nezaměstnaných padesátníků. Přesto novou práci neshánějí snadno

Po dovršení padesátky dosáhnou mnozí pracovníci zralosti a zkušeností, které by rádi ještě dlouhá léta úročili. Stereotypy ze strany zaměstnavatelů jim často zbytečně zavírají dveře.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Obtížné zaměstnávání lidí vyššího věku, to je problém, který dlouhodobě trápí podle CNN Prima News nejen Českou republiku. Podle CNN Prima News problém souvisí s celkovým stárnutím populace a nemůže se vyhnout žádné vyspělé zemi. Jak si všímá CNN Prima News, mnozí z uchazečů nad padesát let, kteří nabízejí na trhu práce benefit bohatých kariérních zkušeností, hledají bez úspěchu tak dlouho, dokud nepřijdou o poslední zbytky sebevědomí a motivace.

Pokud uchazeči o práci nechtějí uvádět věk, tak nemusí

Kateřina Beránková z Úřadu práce ČR (ÚP) na otázku Událostí247 uvedla, že uchazeči o zaměstnání ve věku nad 50 let momentálně tvoří 38,7 % z celkového počtu nezaměstnaných. „Jsou nedílnou součástí celkového pracovního trhu a patří mezi klíčové hráče. Jejich podíl v evidenci ÚP ČR bohužel vytrvale roste.“ Důvody, které jim brání získat pracovní uplatnění jsou podle ní, vedle už zmíněného fenoménu stárnutí populace, i všudypřítomné stereotypy.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zkušení dělníci

„Při sdílení zkušeností jsem narazila na takový trend. Velmi často se v inzerátech dočtete, že hledají mladého člověka do mladého kolektivu,“ takový příběh popsala deníku Blesk osmapadesátiletá paní Alena. Ta práci po měsících hledání našla, proto zdůrazňuje důležitost osobní motivace, zápalu pro práci u těch, kteří o ni na delší čas přišli, píše Blesk. Podle informací serveru Inwork, údaj o svém datu narození ale nemusíte v žádném životopise uvádět.

Celková poptávka na trhu práce roste

„Častým důvodem, proč padesátníci neuspějí, bývá jejích nedostatečná znalost cizích jazyků a ovládání počítače. Na druhou stranu jsou tito uchazeči zodpovědní, velmi dobře spolupracují a mají reálné požadavky,“ vypočítává Kateřina Beránková z ÚP pro Události247. „Podle našich zkušeností se u nich dá předpokládat větší spolehlivost, zodpovědnost, loajalita, smysl pro spolupráci. A co je důležité: nejsou vázáni starostmi o malé děti,“ dodává Vladana Purdeková z krajské pobočky ÚP v Ostravě pro Události247.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Prodavačka

Dobrou zprávu podle CNN Prima News přináší současný trh práce. Zaměstnavatelé aktuálně ve zvýšené míře poptávají nové zaměstnance, a tím pádem i padesátníci mají mnohem vyšší šance na pracovní uplatnění. Jak ale pro Události247 připomněl analytik pracovního trhu Tomáš Ervín Dombrovský, nutnou podmínkou úspěchu je vzdělávání v každém věku. „Doporučujeme také do firem, aby se zaměřily na stáže a rekvalifikace i pro starší lidi, kteří zkoušejí nový start. Bez takových se dlouhodobě neobejdeme.“

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články