Vláda očekává, že nová vakcína od Novavaxu přiláká neočkované. Podle vakcinologa Dražana to stanovisko odmítačů očkování pravděpodobně nezmění

Vláda sází na novou proteinovou vakcínu od společnosti Novavax. Věří, že se díky ní zvýší zájem o očkování.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Desítky tisíc podaných dávek denně sice můžou vzbuzovat dojem velkého zájmu o očkování, realita je však zcela opačná. Už dlouhé týdny dominují vakcinaci posilující dávky, o ty první už prakticky není zájem. Zejména v rizikových věkových skupinách. Očkují se tak zejména ti, kteří o vakcinaci stáli v minulosti. Společnost Novavax však nyní přichází se svojí „tradiční“ vakcínou, v kterou vláda vkládá důvěru. O příchodu Novavaxu informovaly Novinky.

400 tisíc neočkovaných

V České republice je podle dat ministerstva zdravotnictví až 400 tisíc neočkovaných lidí starších 60 let. Podobné číslo se od léta snažila přesvědčit k očkování vláda Andreje Babiše (ANO). Doposud se však příliš nepohnulo. Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) by se situace měla změnit s novou vakcínou od společnosti Novavax. Válek věří, že přesvědčí statisíce lidí k očkování, a to kvůli tradičnějšímu principu fungování.

iZdroj fotografie: Úřad vlády ČR
Vlastimil Válek

Podle vakcinologa Daniela Dražana lidé, kteří odmítají očkovaní, tento typ vakcíny však nepoužijí. „Je to jen domněnka, ale já se domnívám, že ne. Je to jen taková berlička, na kterou se spoléháme. Ale myslím si, že lidé, kteří odmítají očkování tuto vakcínu nevyužijí,“ sdělil Dražan Událostem247.

„Podle informací, které máme, jsem přesvědčen, že to budou statisíce lidí, možná to bude kolem půl milionu a budou to lidé z rizikových skupin,“ řekl ministr Válek. Část odmítačů očkování má totiž problém přímo s mRNA vakcínami, kterými se většinou očkuje. Vakcína od společnosti Novavax je podle informací Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) takzvaně proteinová, tedy jiného typu než dosud schválené vakcíny. Nová očkovací látka bude zatím dostupná jen pro dospělé.

Neznámé účinky proti omikronu

Výsledky klinických studií v USA, Mexiku a Velké Británii na 45 tisících účastnících ukázaly zhruba 90procentní pokles příznakového onemocnění oproti skupině, která dostávala placebo. Studie sice nezahrnovaly účinnost proti variantě SARS-CoV-2 Omikron, nicméně společnost Novavax již oznámila, že vyhodnocuje svou vakcínu proti této variantě. Jak to společnost udělala pro předchozí varianty včetně Alpha, Beta a Delta,“ uvedl dříve SÚKL.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Omikron

Vládě u neočkovaných lidí ještě zbývá prostor k vyšší proočkovanosti. „Na konci prosince bylo 77 % respondentů výzkumu očkovaných, další 2 % se očkovat chtěli a 5 % říkalo, že neví. Očkování vylučuje 10 % lidí. Lze tedy předpokládat, že míra proočkovanosti dospělé populace lze teoreticky zvýšit až na 85 %. Ochota k očkování však od konce listopadu stagnuje. Zájem zůstává nízký mezi mladšími, dospělými bez maturity a členy chudších domácností,“ citovalo Echo24 výzkum Život během pandemie.

Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články