Důchodci si polepší o tisícovku. Vláda chce seniory podpořit v době energetické chudoby a vysoké inflace. Mimořádná valorizace vyjde státní kasu na 20 miliard

Druhé navýšení důchodů tento rok. Mimořádné navýšení důchodů reaguje na inflaci a energetickou krizi.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Od června se kvůli vysoké inflaci mimořádně zvýší průměrný starobní důchod o 1017 korun. Penze se tak lidem, kteří pobírají invalidní a starobní důchod, zvedne o 8,2 procenta. Návrh resortu práce a sociálních věcí musí ještě schválit vláda. O návrhu informoval na tiskové konferenci Marian Jurečka (KDU-ČSL), napsalo o něm Forum24.

Valorizování po jednom měsíci

„Ministerstvo práce a sociálních věcí chce v příštích dnech připravit materiál pro vládu, kterým bude realizovat mimořádnou valorizaci důchodů v letošním roce. V červnu dostanou důchodci v ČR přidáno o 8,2 procenta plošně, což je přesně 1017 korun v průměru navíc,“ avizoval Jurečka.

iZdroj fotografie: MPSV
Marian Jurečka

„Valorizace důchodů se vypočítává z meziroční inflace. Je to pravidlo, se kterým se těžko hýbe. Na částce není nic rozporného kromě toho, že to navýšení se odvíjí od inflace meziměsíční, která se od meziroční inflace liší,“ vysvětlil pro Události247 ekonom Dominik Stroukal.

Česká správa sociálního zabezpečení začne po případném schválení rozesílat oznámení s částkou, o kterou si penzisté polepší. Úřad chce zároveň informovat o pomoci spojenou se zdražováním energií a možností, jak získat příspěvek na bydlení. „Dále se budeme snažit dělat informační kampaň a počítáme, že největší nárůsty žadatelů by měly přijít na přelomu března a dubna,” citovaly Novinky Jurečku.

20 miliard na důchody

Jedna ze dvou částí důchodu je pro všechny stejná. Odpovídá zhruba desetině průměrné mzdy. Letos činí 3900 korun. Druhá, tedy zásluhová část, se stanovuje podle odpracovaných let a výše výdělků, a také odvodů. Podprůměrní penzisté ale dostanou přidáno méně než zmiňovaných 1017 korun.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Důchod

Valorizace bude stát státní kasu asi 20 miliard korun. Peníze na ni v navrhovaném rozpočtu ministerstvo práce však má. Ačkoliv se důchody zvyšovaly v lednu, a to zhruba o 650 korun, tato valorizace má za úkol podpořit domácnosti seniorů, kterým hrozí energetická chudoba.

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články