Vláda schválila snížení spotřební daně na naftu a benzín. Dočasné opatření bude platit od června

Balíček novel ruší povinné přimíchávání biosložky do pohonných hmot a silniční daň pro osobní auta, autobusy a nákladní auta do 12 tun. 

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Novinky by podle premiéra Petra Fialy měly ulevit všem řidičům i dopravcům. Z litru benzínu se nyní odvádí daň 12,84 korun a u nafty 9,95 korun. Spotřební daň na naftu a benzín se sníží o 1,5 koruny na litr. CNN Prima NEWS připomíná, že ke snížení spotřební daně už delší dobu vyzývali vládu mimo jiné dopravci, podle kterých pro ně byla dosavadní opatření vlády nedostačující.

Prodejci pohonných hmot by mohli mít omezené marže

Vláda také schválila novely, které ruší povinné přimíchávání biosložky do pohonných hmot a silniční daň pro auta do 12 tun. Pro větší auta daň snižuje. „Zrušení povinnosti přimíchávat biosložku do nafty pak povede k jejímu zlevnění o 1,50 až 2 koruny na litr. Vedle toho jsme dopravcům prominuli zálohy na silniční dani na celý rok a umožnili odložit platby DPH až do konce října, což jim výrazně pomůže s jejich cash-flow,“ uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura.

iZdroj fotografie: Flickr
Těžba ropy

Kabinet zvažuje také stanovení maximálních marží prodejcům pohonných hmot. Podle Stanjury jsou důvodem výsledky kontrol u prodejců, se kterými není spokojen. Čerpací stanice mají od poloviny března povinnost denně hlásit průměrné prodejní ceny. „S těmi výsledky nejsem spokojený a budu o tom jednat. Jednou z dalších možností je, a velmi vážně to zvažujeme, stanovení maximálních marží. Máme totiž k dispozici již podrobnější informace a delší časovou řadu údajů,“ avizoval.

Podle experta dopravci snížení daně moc nepoznají

Dopravci podle Českých novin snížení spotřební daně z pohonných hmot vítají. Je to podle nich dobrý krok, ale ke zlepšení situace v oboru zřejmě stačit nebude. Vadí jim totiž, že snížení daně je časově omezeno. Dál také trvají na tom, aby jim stát poskytl přímou finanční pomoc. Podle sdružení automobilových dopravců Česmad Bohemia hrozí čtvrtině tuzemských firem za stávající situace do dvou měsíců bankrot.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Autobus

Ekonom Lukáš Kovanda si myslí, že dopad snížení spotřební daně bude omezený. „Veřejné finance tento krok připraví zhruba o pět miliard korun, protože s ním vláda počítá jen na čtyři měsíce. Prodejci pohonných hmot nepromítnou do konečné ceny celé snížení daně, protože si budou chtít zvýšit své marže. Snížení daně navíc odpovídá zlomku zvýšení cen pohonných hmot. Pokud v poslední době zdražily třeba o 15 korun na litr, když se teď sníží spotřební daň o desetinu, řidiči ani dopravci moc velkou úlevu nepocítí,“ uvedl pro Události247.

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články