Pandemie se projevila ve vyšší úmrtnosti. Kromě covidu jsou v ní také nemoci srdce

Téměř třetina Čechů umírá na nemoci srdce, vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. Epidemie koronaviru by tuto statistiku mohla ještě rozšířit.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Problémy se srdcem a covid-19 patří dle zjištění Českých novin mezí dvě zdravotní komplikace, které když se sejdou u jednoho pacienta, končí velmi často pobytem v nemocnici. Mnohdy mohou skončit i smrtí. Lékaři proto podle Českých novin pacienty nabádají, aby více dbali na prevenci a nezanedbávali návštěvy u lékaře. Důležité je dle nich také to, aby se nechali naočkovat proti covidu.

Lidé své potíže často zlehčovali a k lékaři nešli

Lékaři předpokládají, že pandemie covidu bude mít dopady na zdravotní stav obyvatel ještě několik následujících let, píší dále České noviny. Český statistický úřad uvedl, že loni zemřelo v Česku téměř 140 tisíc lidí, to je nejvíce od konce druhé světové války. V prvním roce epidemie to bylo přibližně o 10 tisíc lidí méně. Údaje o příčinách úmrtí v prvním pandemickém roce 2020 ukazují, že zemřelo o 15 procent lidí více.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Úmrtí

Podle Aleše Linharta, který je předsedou České kardiologické společnosti, se zřejmě to samé odehrálo také loni, vyjádřil se pro České oviny. V nadúmrtích, podle něj hraje roli jak vyšší riziko úmrtí pacientů s kardiovaskulárními problémy při nákaze covidem, tak onemocnění, která vznikla navíc. To, že lidé nešli k lékaři, mohlo být podle Linharta i z obavy z nákazy v nemocnici, nebo záměnou příznaků infarktu za příznaky covidu.

Kardiologické ambulance mají plno

Problémem je ale i to, že v současné době není jednoduché se ke kardiologovi zaregistrovat. „Jsme zahlceni pacienty s postcovidovým syndromem. Nemocniční ambulance nemají tyto pacienty kapacitně kde sledovat, takže je předávají kardiologům do jejich ambulancí. Ty už ale nové pacienty také nemohou přijímat. Někdy se lidé s problémem bojí jít do nemocnice, například když je trápí bolesti na hrudi,“ řekla pro Události247 lékařka Pavla Gablasová.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Pulz

U pacientů se srdečními a oběhovými nemocemi je podle lékařů prvním krokem k tomu, aby covid neměl fatální průběh, očkování. Jak píše web Vitalia, doporučují také aktivní prevenci. To znamená sportovat a žít zdravě. Podle Gablasové je ale současná generace zodpovědná: „Chodí často na preventivní vyšetření i k praktickým lékařům. Možná ale málo sportují a hodně kouří, což je rizikový faktor.“

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články