Zastropování cen je úplný nesmysl, tvrdí Fiala. Síkela to nedoporučuje

Zastropování cen je podle premiéra Petra Fiala „úplný nesmysl“. Návrhy proti drahotě přinesla takzvaná stínová vláda.

i Zdroj fotografie: S vědomím Petra Fialy / Facebook
                   

Ve vládním pořadu Otázky a odpovědi předsedy vlády Petra Fialy z Kramářovy vily na platformě Youtube se šéf vlády vymezil proti zastropování cen pohonných hmot a základních potravin. Návrhy opatření proti drahotě avizoval expremiér Andrej Babiš (ANO) začátkem dubna na svém twitterovém účtu. Návrhy vysvětlil na tiskové konferenci takzvané stínové vlády, jejíž záznam je na youtubovém kanálu hnutí ANO.

Je to úplný nesmysl

„Vydaly by se další peníze, které budeme muset jednou zaplatit. Ve výsledku bychom nikomu nepomohli. Situaci všech bychom zhoršili,“ uvedl předseda vlády v pořadu. „To je úplný nesmysl a jenom prosím všechny, ať tomu nevěří,“ řekl šéf vlády dále v pořadu. „Když zastropujete ceny, tak to někdo musí zaplatit,“ dodal dále na Youtube.

Podle něj by to zaplatila střední třída. Zastropování by celkově neprospělo ekonomice státu a dál by se zvyšovala inflace. Vláda už podle premiéra nasměrovala k nejvíce potřebným lidem 74 miliard, aby si mohli poradit s ekonomickými obtížemi, zdůraznil Fiala ve vládním pořadu. Zmínil také, že vláda zvýšila životní minimum o 10 procent a navrhla snížení spotřební daně u benzinu a nafty o 1,50 korun. Návrh však ještě musí schválit parlament a prezident.

Podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely není cesta plošného opatření vhodná. „Před myšlenkami o zastropování cen pohonných hmot bychom si měli uvědomit, že ropy je na světových trzích stále dostatek. Růst cen je ovlivněn jednak ruskou invazí, oslabováním koruny, a snahou spotřebitelů se předzásobit. Navíc se jedná o plošné opatření, která obecně dlouhodobě nedoporučuji,“ uvedl pro Události247.

Prohloubení deficitu o 200 miliard

„Návrhy Andreje Babiše by znamenaly prohloubení deficitu o 200 miliard korun,“ uvedl Fiala pro Echo24. Bývalý premiér navrhl celkově 12 opatření proti chudobě, která by podle něj významně pomohla občanům s drahotou. Důchodci by podle něj měli dostat mimořádný příspěvek ve výši 6000 korun nad rámec zvyšování důchodů kvůli inflaci. S příspěvkem vláda ještě jednou letos počítá, píše Echo24.

Podle iDNES chce šéf ANO také zvýšení příspěvku na mobilitu z 550 na 2000 korun měsíčně, vrácení slevy na jízdném pro seniory a studenty na původní úroveň, či zvýšení životního a existenčního minima o 20 procent.

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články