Zdravotní pojišťovny jsou na pokraji svých rezerv. Testování je od začátku roku stálo už 3,5 miliardy korun

Uvedená částka tvoří 38 % nákladů za celý loňský rok. Pojišťovny varují, že už jsou na pokraji svých rezerv a požadují, aby bylo hrazené testování ukončeno a dál se neproplácelo.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Svaz zdravotních pojišťoven spočítal, že v prvním roce epidemie covidu pojišťovny za testování zaplatily 2,8 miliardy korun. Loňské testování vyjde dohromady na 9,2 miliardy, z toho 7,2 miliardy už pojišťovny uhradily a dalších 1,99 miliardy ještě musí doplatit. Píše to iDnes. Tento rok tvoří hlavní náklady plošné antigenní testování zaměstnanců a preventivní PCR testy.

Vláda možná ponechá jeden test měsíčně pro očkované

Pojišťovny upozornily, že testování stojí mnohonásobně víc než očkování, na které letos plánují výdaje 2,1 miliardy korun. Za loňský rok zaplatí za podávání vakcín 3,6 miliardy. Výkonný ředitel Svazu zdravotních pojišťoven Martin Balda k tomu uvedl: „Z našeho pohledu by mělo veřejné zdravotní pojištění krýt vždy nejdostupnější účinné řešení. A tím je v současnosti jednoznačně očkování, byť samozřejmě neochrání stoprocentně. Testování by dle našeho názoru propláceno být nemělo, s výjimkou odůvodněných případů.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Testování na covid

Zástupci Ministerstva zdravotnictví už dříve oznámili, že proplácení preventivních PCR testů od března končí. Pojišťovny by je hradily jen na základě žádanky od lékaře nebo hygienické stanice. Podle Svazu pojišťoven je to rozumný krok. Ministr Vlastimil Válek ale minulý týden uvedl, že bude s pojišťovnami jednat o hrazení jednoho preventivního PCR testu za měsíc.

Podle expertů umožňuje testování přehled o situaci

Konec proplácení preventivních PCR testů odsoudili i někteří odborníci. Podle molekulárního genetika Jana Pačese z Akademie věd ČR je to krok špatným směrem. Řekl to pro Seznam zprávy: „PCR testy jsou velmi dobrým nástrojem. Pomáhají člověku chovat se zodpovědně, když třeba ví, že půjde do nějakého rizikového setkání,“ uvedl. Podle něj by se mohl každý otestovat například před setkáním se seniory, aby se snížilo riziko, že je nakazí. Testování současně umožňuje mít větší přehled o šíření viru v populaci.

iZdroj fotografie: S vědomím Jana Pačese / Facebook
Jan Pačes

Na to, jestli mohla vláda někde na testech ušetřit, nebo zda je částka 3,5 milionu korun v pořádku, se Události247 zeptaly politologa Jaroslava Pejši, který k tomu uvedl: „Já popravdě nezávidím ani minulé, ani současné vládě. Když by se nedělaly ty testy, plno epidemiologů křičelo, že se musí všechno protestovat. Pak se stane, že to neuděláme a jsme viníci. Já jsem opravdu rád, že nejsem na místě vlády a že o tomto rozhodovat nemusím.

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články