Ministr zemědělství Nekula plánuje snížit DPH u českých výrobků. Podle ekonoma Kovandy by se díky tomu mohly snížit ceny potravin

Nový ministr zemědělství Zdeněk Nekula připravuje změny. Od těch si slibuje usnadnění působení zemědělských podniků.

i Zdroj fotografie: S vědomím Zdeňka Nekuly / Facebook
                   

Šéf resortu zemědělství Zdeněk Nekula plánuje navrhnout na poradě ekonomických ministrů Fialovy vlády návrh zákona, který by podpořil české výrobce potravin snížením DPH u potravin na deset procent z nynějších patnácti procent. „U biopotravin by pak chtěl jít ještě dále, z těch by se nemusela platit DPH vůbec,“ citoval web iDNES Nekulu.

Vývoj cen v případě přijetí návrhu

Podle Nekuly mnoho zemědělců produkuje potraviny téměř v biokvalitě, ty jsou však přesto prodávané jako konvenční. Jedná se především o problém integrované produkce ovoce, zejména jablek. U těch je snaha o minimalizaci chemických postřiků. Již dříve se o této problematice hovořilo například u hovězího masa.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Potraviny

Podle vládního plánu by do roku 2027 měla stoupnout spotřeba biopotravin v ČR na čtyři procenta z celkové spotřeby nápojů a potravin. Poslední data z roku 2020 ukazují, že spotřeba těchto produktů se pohybovala okolo 1,6 procenta. Podle předešlého plánu se do roku 2016 mělo dosáhnout hranice tří procent. To se však nepodařilo.

Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda vysvětlil Událostem247, jak by přijetí zákona ovlivnilo ceny. Snížení DPH by určitě vedlo k tlaku na pokles cen potravin. Ačkoliv jsou bio potraviny obecně dražší, lidé jsou často ochotní si za ně připlatit. Zrušení DPH u biopotravin by jednoznačně vedlo ke zvýšení poptávky po těchto produktech,“ uvedl.

Podniky nedodržují povinnost

Ministr se chce také blíže podívat na zemědělské podniky. Asi 240 těchto podniku prý porušilo novou povinnost, podle níž se smí pěstovat pouze jedna plodina na maximálně třiceti hektarech půdy. Podle ministra je to značný počet provinilých podniků a chce problém řešit.

iZdroj fotografie: Unsplash
Zemědělská půda

Kabinet Petra Fialy plánuje tuto povinnost navíc zpřísnit v oblastech s vysokým rizikem eroze. Od následujícího roku tak je možné, že hektarový limit se sníží na 10. Proti těmto přípravám však bojuje Zemědělský svaz ČR. Ten se kvůli častým přejezdům techniky obává o značnější utužování půdy.

Dalším problémem v zemědělství jsou změny v dotacích. Nekula odmítá ustoupit zemědělcům, kteří se změnami nejsou spokojeni. Podle něj jsou úpravy v systému kompromisem, který respektuje situaci v českém zemědělství. Velké zemědělské podniky však vystupují proti tomuto rozhodnutí. Změny podle resortu výrazně podpoří menší zemědělce, současně však zajistí dostatečnou podporu pro větší podniky, uvedl portál Aktuálně.

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články