udalosti247.cz
  • Doprava
  • Finance
  • Spotřebitel
udalosti247.cz
  • Doprava
    • Auto
    • Dálnice
    • Řidiči
    • Nafta
    • Parkování
    • Další »
  • Finance
    • Peníze
    • Pokuta
    • Poplatek
    • Důchody
    • Mince
    • Další »
  • Spotřebitel
    • Maso
    • Nakupování
    • Potraviny
    • Restaurace
    • Závadné potraviny
    • Další »
Sledujte nás:
Všechny rubriky »
udalosti247.cz » Komentáře » Žena žijící v Praze se ocitla na ruském seznamu nejhledanějších osob. Hrozí jí až 15 let vězení

Žena žijící v Praze se ocitla na ruském seznamu nejhledanějších osob. Hrozí jí až 15 let vězení

11. února 2023
Daniel Procházka
[email protected]

Podstatným článkem redakčního týmu webu Události24/7.cz je specialista na počasí a přidružené oblasti, Daniel Procházka, který se na našem široce zaměřeném webu pohybuje už pěknou řádku let. Daniel se věnuje především každodennímu spravování čtenářů o meteorologické situaci u nás i v Evropě. Vždycky ho podle jeho vlastních slov přitahoval divoký charakter přírody a její nepředvídatelnost a nespoutanost. I z toho důvodu se přes původně pouhé psaní meteorologických předpovědí dostal až k článkům o přírodních katastrofách, náhlých změnách počasí až třeba po nevídaných přírodních úkazech. Zároveň ale neskrývá ani svoji klidnější stránku, která má na Událostech na starost naopak články o bydlení a zahradě, které se řadí k jeho předním volnočasovým aktivitám.

Moskva zařadila na svůj seznam nejhledanějších lidí zakladatelku nadace Svobodné Burjatsko, která vystupuje proti válce.

ruske vezeni
Zdroj fotografie: Depositphotos

Obsah článku

  1. Rusko stíhá své nepřátele
  2. Burjati bojovat nechtějí

Aktivistce žijící v Praze Alexandře Garmažapovové při návratu do Ruska hrozí zatčení, informuje web Plus Jeden Deň. Přestože ruské ministerstvo vnitra ve svém oznámení neuvedlo žádný konkrétní důvod obvinění, sama žena ho tuší. Podle Garmažapovové byla na seznam nejhledanějších osob zařazena zřejmě kvůli platnému ruskému zákonu, který zakazuje šíření nepravdivých informací o ruské armádě, uvádí dále Plus Jeden Deň. Za tento trestný čin hrozí v Rusku vězení až na 15 let, připomíná ČTK.

Rusko stíhá své nepřátele

Stíhán může být v podstatě kdokoli, kdo vystupuje proti válce. I proto se zřejmě Moskva zaměřila na zakladatelku nadace Svobodné Burjatsko. Organizace pomáhá brancům z regionu na východě Sibiře ukončit vojenské kontrakty a vrátit se z bojů na Ukrajině zpět domů. I kvůli tomu Rusko webové stránky nadace v létě loňského roku zablokovalo. Stalo se tak krátce po zveřejnění informace, že nadaci se podařilo pomoci 150 burjatským vojákům vrátit se z Ukrajiny poté, co odmítli bojovat a zrušili kontrakty s ruským ministerstvem obrany.

Ruské úřady zařadily na seznam nejvíce hledaných osob ruskou novinářku a protiválečnou aktivistku Alexandru Garmažapovovou, informovala ruská média s odvoláním na ministerstvo vnitra. Garmažapovová nyní žije v Praze. Kdyby se vrátila do vlasti, hrozilo by jí okamžité uvěznění.

— Fíla Srp 🇨🇿🧡🇺🇦🇵🇱 (@FildaSrp) February 10, 2023

Web Plus Jeden Deň připomíná, že Garmažapovová byla loni na podzim přidána nejprve na seznam zahraničních agentů, nyní figuruje, pravděpodobně za pomoc burjatským vojákům, na seznamu nejhledanějších osob. Burjati, kterým aktivistka pomáhá, od začátku válku na Ukrajině nepodporují. Etničntí Mongolové žijící v asijské části Ruské federace se s invazí neumí ztotožnit i proto, že nejsou Rusové a v Rusku naopak čelí xenofobii a rasismu, píše server iDnes.

Burjati bojovat nechtějí

Několik údajů přitom ukazuje, že obyvatelé Burjatska tvoří velkou část těch, co na Ukrajině padli. Právě z kraje mezi Bajkalem a Mongolskem totiž pochází neproporčně mnoho vojáků zařazených do ruských invazních sil na Ukrajině, upozorňuje ČTK. Republika Burjatsko na Sibiři má necelý milion obyvatel. „Postihlo to už celé Burjatsko. Všichni si uvědomují rozměr ztrát a mnozí nechápou, proč tam bojují. Vždyť s Ukrajinou ani nemáme společné hranice, říkají lidé. Nálada rozhodně není pro válku,“ cituje iDnes vyjádření Garmažapovové z července 2022.

burjatsko edited
Burjatsko je součástí Ruské federace, má ale vlastního prezidenta, parlament i ústavu

Novinářka pocházející z Burjatska se napřed přestěhovala do Petrohradu, kde pracovala pro web Fontanka a psala také do opozičního listu Novaja Gazeta. Nyní podle informací na jejích sociálních sítích žije v Praze, uvádí ČTK. Ve svém facebookovém statusu uvedla, že si je vědoma, že po ní Moskva pátrá a není nutné ji o tom informovat. O celé záležitosti si myslí, že někomu šlápla na bolavé místo, dodává ČTK.

Štítky
#rusko #válka na ukrajině
Líbí se vám tento článek? Tak pojďte diskutovat.

Chcete dostávat pravidelně novinky?

Kliknutím na tlačítko „Odeslat“ souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Máme řešení, jak zachránit spalovací auta nejen v Česku. Stačí udělat jednu jedinou věc

Máme řešení, jak zachránit spalovací auta nejen v Česku. Stačí udělat jednu jedinou věc

AUTOZIVE.cz
AUTOZIVE.cz
1 h
Potomci českých sportovních legend oznámili velkou změnu. Prásknou do toho

Potomci českých sportovních legend oznámili velkou změnu. Prásknou do toho

sportyzive.cz
sportyzive.cz
1 h
Monstrum z Kopřivnice, které přežije i svět po nás. Zrodila se pro armádu, zamilovaly si ji děti – už tušíte, o kom je řeč?

Monstrum z Kopřivnice, které přežije i svět po nás. Zrodila se pro armádu, zamilovaly si ji děti – už tušíte, o kom je řeč?

AUTOZIVE.cz
AUTOZIVE.cz
1 h
Vyhrocený vyhazov Franze Straky z Košic. Měl porušit smlouvu

Vyhrocený vyhazov Franze Straky z Košic. Měl porušit smlouvu

sportyzive.cz
sportyzive.cz
1 h
Poslední opravdová auta stojí v bazarech. Jezdíte jedním z nich? Nikdy ho neprodávejte. Ta nová jsou jen skořápky bez emocí

Poslední opravdová auta stojí v bazarech. Jezdíte jedním z nich? Nikdy ho neprodávejte. Ta nová jsou jen skořápky bez emocí

AUTOZIVE.cz
AUTOZIVE.cz
2 h

Rusové začínají mít nahnáno a bojí se protiútoku. V ohrožení má být i Putinovo sídlo

Rusové začínají mít nahnáno a bojí se protiútoku. V ohrožení má být i Putinovo sídlo

Začátek konce? Putinův zdravotní stav se rapidně zhoršuje. Jeho smrt by měla nedozírné následky

Začátek konce? Putinův zdravotní stav se rapidně zhoršuje. Jeho smrt by měla nedozírné následky

Ruský velvyslanec hrozí Bosně, že skončí jako Ukrajina. Důvodem je možný vstup do NATO

Ruský velvyslanec hrozí Bosně, že skončí jako Ukrajina. Důvodem je možný vstup do NATO
ABCmedia logo
Další portály spadající pod abcMedia Network, s.r.o.

AutoŽivě.cz

  • Aktuality
  • Autoživě testy
  • Ojetiny
  • Rady
  • Technický koutek
  • Zajímavosti
  • #řidičský průkaz
  • #david kubrt
  • #pokuta
  • Máme řešení, jak zachránit spalovací auta nejen v Česku. Stačí udělat jednu jedinou věc
  • Monstrum z Kopřivnice, které přežije i svět po nás. Zrodila se pro armádu, zamilovaly si ji děti – už tušíte, o kom je řeč?

SportyŽivě.cz

  • Basketbal
  • Formule 1
  • Fotbal
  • Hokej
  • MMA
  • Tenis
  • #coronavirus
  • #prestupy
  • #mma
  • Potomci českých sportovních legend oznámili velkou změnu. Prásknou do toho
  • Vyhrocený vyhazov Franze Straky z Košic. Měl porušit smlouvu

VIPživot.cz

  • Celebrity
  • #české celebrity
  • #královská rodina
  • #Karel Gott
  • Vilma Cibulková je na pokraji sil: Po boji se zdravím přichází o práci a psychicky trpí
  • Agáta Hanychová ukázala pokoj svých dcer: Mezi luxusem a růžovými tóny Čechy zaskočil kus betonu

Vařímedobroty.cz

  • Cukroví
  • Omáčky
  • Předkrmy
  • Recepty
  • Rychlé pokrmy
  • #med
  • #cukr
  • #kuřecí maso
  • Matcha – trendy drink, nebo tradiční lék?
  • 50+ nejlepších receptů na domácí pomazánky: Hodí se na chlebíčky, jednohubky i jen tak k večeři na chleba

DámskýDeník.cz

  • Domácnost
  • Krása
  • Lifestyle
  • Móda
  • Vztahy
  • #letadlo
  • #herec
  • #počasí
  • Piráti jsou mimo hru: ANO jim zavřelo cestu k vlivným postům
  • Prezident: Babiš musí vysvětlit střet zájmů, jinak vládu nesestaví

MMAmag.cz

  • Zahraniční MMA
  • CZ/SK MMA
  • Videa
  • UFC
  • KSW
  • #oktagon
  • #jiří procházka
  • #ufc
  • Boxerská kráska šla do spodního prádla. Ebanie Bridges opět dráždí svými křivkami
  • Rozhodčí to v kleci MMA pořádně schytal. Po tvrdém háku šel k zemi
udalosti247.cz
  • O nás
  • Kariéra
  • Kontakt
  • Cookies
  • Etický kodex
udalosti247.cz
  • O nás
  • Kariéra
  • Kontakt
  • Cookies
  • Etický kodex

Copyright © 2016-2025 abcMedia Network s.r.o. - Theme v1.0.5

Obsah je chráněn autorským právem. Jakékoli užití včetně publikování nebo jiného šíření obsahu je bez písemného souhlasu zakázano.