Překvapení na Den matek. Bidenová nečekaně zamířila na Ukrajinu a sešla se i se Zelenskou

První dáma USA Jill Bidenová se sešla v Užhorodu s manželkou ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Olenou. Jde o významné gesto.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak informuje server CNN Prima News, návštěva manželky amerického prezidenta Joea Bidena na Ukrajině byla nečekaná. Do města na západě země zamířila ze Slovenska, kde se společně s tamním premiérem Eduardem Hegerem objevila na hraničním přechodu Vyšné Německé. „Nejvíce ji zajímalo, jak to zde vypadalo v první dny. Ukázali jsme jí, jak fungovaly jednotlivé stany. Zajímalo ji, v jakém stavu přicházely matky. V první dny často neměly doklady, nebo děti neměly na nohou boty,“ cituje šéfa slovenského vlády server CNN Prima News.

Zelenská poprvé na veřejnosti

Na Slovensku Bidenová také navštívila školu v Košicích a společně s Hegerem se zúčastnila modlitby za mír. Slovensku americká první dáma vyjádřila vděčnost hlavně za pomoc uprchlíkům. Následně na dvě hodiny navštívila i samotnou Ukrajinu, informuje CNN. V Užhorodu u hranic se Slovenskem se sešla s manželkou ukrajinského prezidenta Olenou. Společně navštívily tamní školu. „Chtěla jsem přijet na Den matek,“ řekla Bidenová podle agentury AP. První dáma USA chtěla, aby Ukrajinci věděli, že USA za nimi stojí.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Olena Zelenská

Zelenská jí za její „odvážný čin“ poděkovala. Přitom zdůraznila, že manželka amerického prezidenta dorazila do země v době válečného stavu, kdy se „každý den ozývají letecké sirény“. Nečekaná nebyla jen nedělní návštěva Bidenové na Ukrajině, ale také veřejné vystoupení Zelenské. Ta se od začátku ruské invaze na Ukrajinu skrývala. Zahraniční média uvádí, že je jedním z cílů ruských ozbrojených sil.

Významná cesta

Bidenová o své návštěvě Ukrajiny informovala i sama na sociální síti Twitter. „Na tento Den matek jsem chtěla být s ukrajinskými matkami a jejich dětmi,“ napsala a připojila také několik fotografií ze setkání s Ukrajinci v Užhorodu. V Evropě je manželka amerického prezidenta už několik dní. Nejdříve navštívila Rumunsko, kde ocenila tamní vládu a humanitární organizace za pomoc Ukrajincům.

V sobotu pak dorazila na Slovensko, kde uctila v centru Bratislavy památku zavražděného novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Dnes se Bidenová na Slovensku ještě setkala s prezidentkou Zuzanou Čaputovou, tím její cesta končí. Návštěva má ale velký význam. Podle Bílého domu má ukázat silné vztahy Spojených států ke státům východní Evropy, kteří jsou členy NATO, píše ČTK.

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Zobrazit další články
adbz.cz
adbz.cz
99 % lidí neví, k čemu slouží spousta malých „knoflíků“ na riflích. Stejně jako mini kapsičky mají svůj význam
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Pokud se snažíte vyléčit ekzém, obloukem se vyhněte těmto 11 potravinám, které ho zhoršují
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Polské archeologické misi se podařil další objev. Tentokrát jde o vchod do hrobky „přísně tajného“ muže
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Panzer II byl tahounem Hitlerova Blitzkriegu a německého triumfu ve Francii. Zůstal ve stínu známějších strojů