Rusové se nezastaví před ničím. Podle Ukrajinců měli na severu země ostřelovat školy

I v 11. týdnu války na Ukrajině se objevila brutální a nepochopitelná událost. Podle ukrajinských představitelů ruské jednotky zasáhly dvě školy a zabily tři lidi.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak píše server CBS News, událost na severu země okomentoval také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Podle něj jsou ruští velitelé, kteří stojí za takovými rozkazy „prostě nemocní a nevyléčitelní“. K útoku na školská zařízení mělo dojít ve čtvrtek večer, a to poblíž města Černihiv. Ostřelování si vyžádalo tři životy a dvanáct lidí bylo zraněno. „Ruský stát je v takovém stavu, že jakékoli vzdělání mu jen překáží,“ cituje slova ukrajinské hlavy státu server CBS News.

Rusko na pokraji sil

Těžko odhadovat, proč se ruské jednotky uchýlily k útoku na školy, ale může jít o čin zoufalců. Rusku se totiž ve válce na Ukrajině nedaří. A to ani na východě země, kde byly ruské síly vytlačeny i z druhého největšího města Charkov a úspěch nezaznamenali vojáci ani při dobývání Mariupolu. Tam nadále odolávají obránci hutního komplexu Azovstal. Rusové se jim snaží způsobit co největší ztráty alespoň těžkým ostřelováním, jak píše ČTK.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Charkov po raketovém útoku

Přitom se ale objevují informace, že Rusko už téměř vyčerpalo své dostupné vojenské zálohy. Důkazem má být podle amerického Institutu pro studium války (ISW) skutečnost, že ruská armáda zapojuje bojovníky ze soukromých vojenských organizací i do jednotek svých elitních výsadkářů, informuje ČTK. ISW ve svém nedělním hlášení uvedl také, že Rusko se přestalo snažit obklíčit ukrajinské jednotky mezi městy Doněck a Izjum. Naopak ruská armáda usiluje o dobytí celé východoukrajinské Luhanské oblasti.

Začal soudní proces

Přestože je zřejmé, že válka nespěje ke svému konci, už se začalo také soudit. Ve čtvrtek začalo v Kyjevě řízení s Vadimem Šišimarinem. Jednadvacetiletý příslušník ruské tankové jednotky čelí obvinění, že střelil do hlavy 62letého ukrajinského civilistu. V případě prokázání viny hrozí mladíkovi až doživotní trest. K události mělo dojít v prvních dnech války, kdy Šišimarin společně se čtyřmi ruskými vojáky prchl poté, co na jejich kolonu zaútočily ukrajinské síly, píše ČTK.

Po příjezdu ukradeným autem do města Čupachivka Šišimarin dostal příkaz zabít muže vedoucího kolo, aby neprozradil přítomnost Rusů. Mladý voják příkaz uposlechl a zastřelil muže z okénka automobilu. Rusko přitom od začátku invaze popírá, že by ohrožovalo civilisty nebo útočilo na civilní objekty. Zprávy z Ukrajiny ale naznačují něco jiného. Připomeňme snímky z Buči, kde po dohodu ruských okupantů zůstala mrtva těla na ulicích.

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Zobrazit další články
adbz.cz
adbz.cz
99 % lidí neví, k čemu slouží spousta malých „knoflíků“ na riflích. Stejně jako mini kapsičky mají svůj význam
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Pokud se snažíte vyléčit ekzém, obloukem se vyhněte těmto 11 potravinám, které ho zhoršují
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Polské archeologické misi se podařil další objev. Tentokrát jde o vchod do hrobky „přísně tajného“ muže
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Panzer II byl tahounem Hitlerova Blitzkriegu a německého triumfu ve Francii. Zůstal ve stínu známějších strojů