udalosti247.cz
  • Doprava
  • Finance
  • Spotřebitel
udalosti247.cz
  • Doprava
    • Auto
    • Dálnice
    • Řidiči
    • Nafta
    • Parkování
    • Další »
  • Finance
    • Peníze
    • Pokuta
    • Poplatek
    • Důchody
    • Mince
    • Další »
  • Spotřebitel
    • Maso
    • Nakupování
    • Potraviny
    • Restaurace
    • Závadné potraviny
    • Další »
Sledujte nás:
Všechny rubriky »
udalosti247.cz » Komentáře » Vajíčka jako výsada bohatých: Chovatelé se chystají k velkým omezením

Vajíčka jako výsada bohatých: Chovatelé se chystají k velkým omezením

31. března 2023
Lucie Cochlarová
[email protected]

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Vajíčka jsou jednou z potravin, která výrazně v posledních měsících zdražila. Důvodů je několik, budoucnost je navíc velmi nepříznivá.

vejce regal
Zdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247

Obsah článku

  1. Někteří drůbežáři se rozhodli investovat
  2. Konec zákazu venkovního chovu drůbeže

V Česku se letos výrazně omezí chovy drůbeže, upozorňuje web ČT24. Až pětinu chovatelů k tomu vedou hlavně vysoké náklady, dále také nízké výkupní ceny. K rozhodnutí řadu z nich žene i panující nejistota. „Co se týká okruhu dalších tří let – omezit své chovy zamýšlí necelých třicet procent chovatelů drůbeže, a dokonce necelých deset procent se chystá úplně skončit,“ uvedla mluvčí Agrární komory Barbora Pánková pro server ČT24. Někteří hodlají chovy omezit hlavně od roku 2027, kdy začne platit zákaz klecových chovů.

Někteří drůbežáři se rozhodli investovat

„Z vlastního rozpočtu jsme museli dát 45 milionů. Je to částka, kterou jsme na účtu neměli, takže jsme si museli vzít úvěr,“ vysvětlil situaci firmy v Kosičkách pro ČT24 její ředitel Jan Pozdílek. Celkem společnost do stavby nové haly kvůli konci klecových chovů investovala 60 milionů korun. Přesto bude Česko kvůli snižování produkce v budoucnu v oblasti vajec čím dál méně soběstačné. Tajemnice Agrární komory a předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriela Dlouhá předpokládá snížení soběstačnosti o jednotky až desítky procent.

chov slepic edited 1
Zdroj fotografie: Depositphotos
Zhruba 70 procent dovezených vajec do Česka pochází z Polska, ročně jde zhruba o 750 milionu kusů

Drůbežáři mají pro snižování chovů silné argumenty. Hlavní roli hrají zmiňované energie. „Platíme asi o čtyři sta procent více než na začátku roku 2022, takže ten nárůst je tam enormní. Cena za výrobu vajíček byla někde kolem dvou korun, dnes je to určitě přes tři koruny. Cena výkupu vajíček jde teď hodně dolů, a to až pod výrobní náklady,“ vysvětlil Pozdílek z firmy v Kosičkách pro web ČT24. Negativně do celé situace zasáhla také ptačí chřipka, která postihla i velké české chovy.

Konec zákazu venkovního chovu drůbeže

Státní veterinární správa své prosincové rozhodnutí o zákazu venkovního chovu drůbeže zrušila až na začátku března, píše web Novinky. Pokud se něco nezmění a chovatelé budou i v budoucnu nadále snižovat počty chovů, není vyloučen nedostatek vajec v Česku. Minimálně těch domácích. Vliv to bude mít i na cenu. Již nyní patří tuzemsko v rámci zdražování vajec na špici. Meziročně se v lednu jejich cena zvýšila o 85 procent, což je nejvíce z celé Evropské unie. V rámci sedmadvacítky je průměr 30 procent, píše web iRozhlas.

SVS z důvodů šíření ptačí chřipky zakazuje venkovní chov drůbeže. Chovatelé, u kterých není možné drůbež trvale uzavřít, musí omezit venkovní prostory a redukovat kontakt s volně žijícími ptáky. Cílem opatření je zamezení šíření nákazy.https://t.co/oD9L1ZktGG

— SVS (@vetsprava) December 13, 2022

Aktuálně je balení o deseti kusech průměrně dražší o 24 korun než před rokem, píše web ČT24. Poptávka kvůli blížícím se Velikonocím přesto roste. Obchodní řetězce lákají v tomto období na své akce. Balení třiceti kusů se dá proto koupit i za stovku, uvádí web ČT24. Velká část z nich pochází ze zahraničí. Za prosinec se do tuzemska dovezlo 46 milionů kusů vajec, protože je stejně jako před Velikonocemi zvýšená poptávka, v ostatních měsících jde zhruba o 25 milionů kusů vajec, píše server Vitalia.

Štítky
#vejce
Líbí se vám tento článek? Tak pojďte diskutovat.

Chcete dostávat pravidelně novinky?

Kliknutím na tlačítko „Odeslat“ souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Měl dokonce i krásky ze zahraničí: Jiřího Mádla zkrotila až současná partnerka. V mládí byl jeho milostný život divoký

Měl dokonce i krásky ze zahraničí: Jiřího Mádla zkrotila až současná partnerka. V mládí byl jeho milostný život divoký

VIPZivot.cz
VIPZivot.cz
9 h
Bartoškovo sídlo v srdci přírody bere dech: Uvnitř „Andělského domu“ má člověk stále pocit, jako by byl venku

Bartoškovo sídlo v srdci přírody bere dech: Uvnitř „Andělského domu“ má člověk stále pocit, jako by byl venku

VIPZivot.cz
VIPZivot.cz
10 h
Jan Bendig otevřel dveře svého domova: V jeho vile se snoubí luxus s opravdovostí

Jan Bendig otevřel dveře svého domova: V jeho vile se snoubí luxus s opravdovostí

VIPZivot.cz
VIPZivot.cz
10 h
Anna Polívková, zdá se, konečně našla toho pravého. S Italem jsou i rok po svatbě jako dvě hrdličky

Anna Polívková, zdá se, konečně našla toho pravého. S Italem jsou i rok po svatbě jako dvě hrdličky

VIPZivot.cz
VIPZivot.cz
10 h
Boj Česka se Slovenskem o vycházející hvězdu. Sedmnáctiletý talent splnil poslední podmínku

Boj Česka se Slovenskem o vycházející hvězdu. Sedmnáctiletý talent splnil poslední podmínku

sportyzive.cz
sportyzive.cz
11 h

Nebezpečí na talíři: Vajíčka, kterých byly plné regály, byste nikdy neměli jíst. Pouhým dotykem skořápky si přivodíte velké problémy

Nebezpečí na talíři: Vajíčka, kterých byly plné regály, byste nikdy neměli jíst. Pouhým dotykem skořápky si přivodíte velké problémy

Jedna z nejdůležitějších surovin, kterou používá na Vánoce každý, monstrózně zdražila. Budete si ji moct dovolit?

Jedna z nejdůležitějších surovin, kterou používá na Vánoce každý, monstrózně zdražila. Budete si ji moct dovolit?

Vajíčka zdražují takovým způsobem, že si je za chvíli bude moct dovolit málokdo. Bude snad klíčová potravina výsadou bohatých?

Vajíčka zdražují takovým způsobem, že si je za chvíli bude moct dovolit málokdo. Bude snad klíčová potravina výsadou bohatých?
ABCmedia logo
Další portály spadající pod abcMedia Network, s.r.o.

AutoŽivě.cz

  • Aktuality
  • Autoživě testy
  • Ojetiny
  • Rady
  • Technický koutek
  • Zajímavosti
  • #elektromobil
  • #motor
  • #nehoda
  • Takhle vypadají nové elektrické hasičské vozy. Po prvních výjezdech už řeší zásadní potíže s dojezdem
  • Šílený nápad má zpomalit spalovací auta, aby elektromobily „konečně“ vyhrály

SportyŽivě.cz

  • Basketbal
  • Formule 1
  • Fotbal
  • Hokej
  • MMA
  • Tenis
  • #ac-spart-praha
  • #mma
  • #fc-viktoria-plzen
  • Boj Česka se Slovenskem o vycházející hvězdu. Sedmnáctiletý talent splnil poslední podmínku
  • Slova českého kapitána Berdycha o nedůvěře lidí. I pro něj byl nový systém velkou neznámou

VIPživot.cz

  • Celebrity
  • #slovenské celebrity
  • #Dara Rolins
  • #Karel Gott
  • Měl dokonce i krásky ze zahraničí: Jiřího Mádla zkrotila až současná partnerka. V mládí byl jeho milostný život divoký
  • Bartoškovo sídlo v srdci přírody bere dech: Uvnitř „Andělského domu“ má člověk stále pocit, jako by byl venku

Vařímedobroty.cz

  • Cukroví
  • Omáčky
  • Předkrmy
  • Recepty
  • Rychlé pokrmy
  • #cukr
  • #med
  • #kuřecí maso
  • Matcha – trendy drink, nebo tradiční lék?
  • 50+ nejlepších receptů na domácí pomazánky: Hodí se na chlebíčky, jednohubky i jen tak k večeři na chleba

DámskýDeník.cz

  • Domácnost
  • Krása
  • Lifestyle
  • Móda
  • Vztahy
  • #počasí
  • #herec
  • #letadlo
  • Nová vláda chce zkrotit marže řetězců. Odborníci varují, že se to odrazí jinde
  • Lucie Bílá a její velkorysé gesto: Syn Filip dostal dárek za 18 milionů korun

MMAmag.cz

  • Zahraniční MMA
  • CZ/SK MMA
  • Videa
  • UFC
  • KSW
  • #jiří procházka
  • #ufc
  • #oktagon
  • Šéf UFC se pustil do zvláštního experimentu. Po 86 hodinách půstu je vytesaný jako skála
  • UFC Katar: Tsarukyan během staredownu řádil. Hookerovi dal hlavičku
udalosti247.cz
  • O nás
  • Kariéra
  • Kontakt
  • Cookies
  • Etický kodex
udalosti247.cz
  • O nás
  • Kariéra
  • Kontakt
  • Cookies
  • Etický kodex

Copyright © 2016-2025 abcMedia Network s.r.o. - Theme v1.0.5

Obsah je chráněn autorským právem. Jakékoli užití včetně publikování nebo jiného šíření obsahu je bez písemného souhlasu zakázano.