V jednotě s celou EU se i Česko hodlá odstřihnout od ruských energií. Nebude to ale levné

Každý z členských států nyní stojí před zásadním rozhodováním o své budoucí energetické politice. Dopady embarga pocítí všechny. Přesto je společný postup jedinou možností.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak píše Echo24, lídři EU vyzvali k zavedení společných nákupů energií a rychlému doplnění plynových zásobníků před zimní sezónou. „Musíme se co nejdříve odstřihnout od všech ruských energií cestou intenzivnějšího využívání obnovitelných zdrojů, energetických úspor a investic do infrastruktury,“ cituje Echo24 Ursulu von der Leyenovou. Česká republika je už téměř 20 let regulérně zapojená do všech aspektů politického i hospodářského fungování Unie a s novou situací bude muset vyrovnat po svém.

„Odstřihnutí“ bude běh na dlouhou trať

Tak jako je závislost jednotlivých členských zemí na ruském plynu a ropě různá co do stupně i obsahu, stejně odlišné budou jejich výchozí podmínky po nastolení embarga. „ČR je na ruském plynu závislá stoprocentně, na ropě zhruba z 50 %,“ řekl pro Události247 ekonom Lukáš Kovanda. Úplné odstavení ruských dodávek nebude možné dříve, než v horizontu několika let. Stejně jako jeho kolega Štěpán Křeček nevěří, že by racionální řešení přinesl nabízející se nástroj, a to cenové stropy.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vysoké napětí

Na jednání vedoucí představitelé států mimo jiné pověřili Evropskou komisi, aby prověřila možnosti zavést na energie cenové stropy, o jakých mluví zvláště jihoevropské země. To hodnotí ekonom Štěpán Křeček jako zametání problému pod koberec. „Umělé snížení ceny komodity pod její tržní cenu může mít jen dva důsledky. Prvním je, že komodita úplně dojde, v druhé případě rozdíl časem zaplatí daňový poplatník, popřípadě jeho děti,“ shrnul ekonomický expert pro Události247.

Leyenová: Rusko je nežádoucím a nespolehlivým dodavatelem

Ekonomové vědí, že ČR pocítí embargo bolestivěji, než řada jiných, zejména západoevropských zemí. Nastálá situace není úplně příznivá pro vládu premiéra Fialy, která právě v těchto dnech zavádí čtyřměsíční snížení spotřební daně z benzínu a nafty o 1,50 Kč za litr. Vyjde ji na 1mld Kč měsíčně. „To ale řidiči právě kvůli znatelnému růstu cen pohonných hmot, jež lze kvůli zdražující ropě čekat v příštích dnech a týdnech, prakticky vůbec nepocítí,“ řekl pro Události247 Lukáš Kovanda.  

iZdroj fotografie: Depositphotos
Plyn

Ruský plyn je levný a jakákoliv změna dodavatele se určitě prodraží. Úterní schůzka vedoucích představitelů EU ale jasně definovala politické cíle, z nichž vyplývá, že partnerství s Ruskem je nepřijatelné. „Kreml jen v důsledku embarga na ropu vyváženou do EU po moři přijde ročně o zhruba 230 mld Kč, neboť bude muset danou ropu prodávat až o 34 dolarů na barel levněji v Asii, zemím jako Indie nebo Čína. Ty jsou tak vítězi situace,“ hodnotí ruské vyhlídky Lukáš Kovanda pro Události247.

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články