Do Česka už přišlo téměř 400 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. Vláda s pomocí počítá dál

Česko zůstává častým cílem lidí prchajících před válkou na Ukrajině. Podpora běženců stojí stát miliardy, další miliony jsou posílány přímo do země.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Válka na Ukrajině co nevidět vstoupí do šestého měsíce a zatím nic nenasvědčuje tomu, že se blíží její konec. Lidé tak nadále budou před konfliktem prchat do bezpečí. Jednou ze zemí, která ukrajinským uprchlíkům nabízí dobré podmínky pro život je i Česko. Jak vyplývá z informací zveřejněných ministerstvem vnitra na sociální síti Twitter, k pondělnímu dni dostalo dočasnou ochranu v 396 181 tisíc běženců. Denní počty nově příchozích stále překračují tisíc osob.

Téměř polovina se vrátila zpět

Česko tak patří spolu s Polskem a Estonskem k zemím, které mají největší uprchlickou zátěž v přepočtu na obyvatele, jak píše ČTK. Zdaleka ne všichni Ukrajinci ale zůstávají trvale. Podle eurokomisařky pro vnitřní věci Ylvy Johanssonové celkem do Evropské unie od začátku ruské invaze přišlo 6,7 milionu uprchlíků, ale přes tři miliony z nich se vrátily do rodné země. Přesto mnoho občanů Ukrajiny v EU zůstává. Důvodem je hlavně nejistota, která na Ukrajině panuje, ale také štědrost evropských zemí. Česko není výjimkou.

Ukrajinští běženci po udělení dočasné ochrany získávají automaticky zdravotní pojištění po dobu 4 měsíců. I proto Všeobecná zdravotní pojišťovna očekává, že na zdravotním pojištění uprchlíků od státu a zaměstnavatelů dostane na platbách 4,5 miliardy. Celkové náklady na zdravotní péči běženců budou podle odhadu činit až 6,9 miliardy korun, informoval server Novinky. Zdravotní péče není zdaleka jediná, kterou stát Ukrajincům platí. Přijetím zákona lex Ukrajina mají běženci jistotu příspěvku 5 tisíc korun na měsíc po dobu půl roku.

Česká štědrost

Po uplynutí této doby si budou moci zažádat o životní minimum, které činí 4250 korun měsíčně pro dospělé a 3050 korun za měsíc pro děti, jak píše ČTK. Česko také nadále podporuje ubytování Ukrajinců. Poskytovatelům přístřeší hradí paušální náhradu, která se má podle zákona pohybovat od 200 do 350 korun za osobu a noc. Celkové náklady na běžence z Ukrajiny tak šplhají k desítkám miliard korun.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Centrum pomoci ukrajinským uprchlíkům v Olomouci

Už v dubnu vláda předpokládala, že by mohla pomoc v letošním roce dosáhnout až na 50 miliard korun, jak informoval web TN. Česko navíc nepomáhá jen běžencům, kteří do zemi přijedou, ale nadále podporuje také Kyjev finančními dary. Naposled například ministerstvo vnitra poskytlo dar 25 milionů korun na humanitární pomoc. Finance šly Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, který lidem v oblastech zasažených válkou pomáhá zajistit přístřeší.

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články