Česká vláda se rozhodla nakoupit americké stíhací letouny F-35. Sklízí za to pochvalu i kritiku

Někteří označují rozhodnutí pořídit nejmodernější americké stíhačky za zbytečný luxus, pro další je to perspektivní volba s technologickou jistotou na desítky let.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak připomíná server Echo24, ministryně obrany Jana Černochová (ODS) oznámila záměr vlády o nákupu 24 amerických stíhacích letounu F-35 Lightning v polovině týdne. Některé reakce byly značně kritické. Především opozice zpochybňuje faktický přínos investice. Novější gripeny mají výrazně nižší náklady nejen na pořízení, ale také na provoz. Jak připomíná web Echo24, moderní Saab Gripen typu E by vyšel Česko na zhruba 70 milionů dolarů (asi 1,6 miliardy korun).

Řada pro i proti

Naopak americká F-35 páté generace má cenu o pětinu vyšší, tedy 85 až 90 milionů dolarů (přibližně 2 miliardy korun). Znatelný rozdíl je také u odhadovaných nákladů na provoz. Hodina stíhačky JAS-39 Gripen stojí zhruba 4 až 5 tisíc dolarů (kolem 125 tisíc korun, u F-35 jde až o šestinásobek. Podle serveru Echo24, se uvádí náklady až 30 tisíc dolarů (750 tisíc korun). Vzhledem k tomu, že Česko oznámilo pořízení 24 amerických letounů F-35 roční náklady se mohou vyšplhat opravdu vysoko.

„Při kalkulaci na 30 let bychom se měli údajně pohybovat kolem 500 milionů dolarů ročně (zhruba 12 miliard korun). Mělo by v tom být započteno vše od výcviku po údržbu, palivo nebo munici,“ uvedl pro server Echo24 vojenský analytik Lukáš Visingr. Přesto je třeba uvést jeden fakt, který americké letouny zvýhodňuje. U F-35 je oproti gripenům přepokládaná mnohem delší životnost. Jak píše server Echo24, modernější JAS-39 E/F mají podle výrobce ve službě vydržet 20 let. Americké stíhačky mají díky modernizacím sloužit až do roku 2070.

F-35 budou standardem NATO

Přesto opozice nešetří kritikou. „Pro americkou armádu je provoz stíhaček F-35 příliš drahý. Česká vláda, která dnes škrtla 14 miliard zdravotnictví, takové podružnosti neřeší a chce tato letadla koupit bez výběrového řízení,“ cituje vyjádření poslance hnutí ANO Pavla Růžičky server Echo24. Opoziční politik zároveň upozornil, že americké letouny Česko dostane až za několik let, zatímco gripeny může mít k dispozice téměř hned, doplňuje server.

iZdroj fotografie: Depositphotos
NATO

Dlouhé dodací lhůty u F35 potvrdil pro ČTK také vojenský analytik Jiří Vojáček. Důvodem je velký zájem z řady zemí. Jde především o státy Severoatlantické aliance (NATO). Skutečnost, že F-35 bude brzy běžnou výzbrojí v evropských armádách potvrzuje také vojenský expert Visingr. Podle něj to potvrzuje silnou transatlantickou spolupráci. Jak dále píše ČTK, Visingr také poukázal, že americké stroje jsou schopny nést jaderné zbraně.

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články