Česko má obnovovat Luhanskou oblast. Vyplývá to z konference zaměřené na rekonstrukci Ukrajiny

Návrh na rozdělení jednotlivých ukrajinských regionů mezi západní země přednesl ve švýcarském Luganu ukrajinský premiér Denys Šmyhal.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak upozorňuje server Echo24, Česko má sice společně se Švédskem a Finskem rekonstruovat Luhanskou oblast, ta je ale plně pod kontrolou Ruska. Nic navíc nenaznačuje tomu, že by se situace měla v brzké době změnit. I na některé další státy připadla ukrajinská území, která jsou okupována Moskvou a klesá tak pravděpodobnost, že k obnově vůbec dojde. Například na Poláky připadl Ruskem kontrolovaný Donbas. Jak připomíná web Echo24, Polsko je přitom společně s Českem zemí, která Ukrajině ve válce pomáhá nejvíce.

Polsko chce jinou oblast

Zřejmě i proto si polský premiér Mateusz Morawiecki dovolil v pondělí tvrdit, že Ukrajina bude při obnově dávat přednost firmám z Polska. Zmínil také variantu, že tato možnost bude podchycena legislativně. Mapa rozdělených regionů tak projde nejspíš změnami. Návrh na rozdělení rekonstrukce přednesl na konferenci ve švýcarském Luganu ukrajinský premiér Denys Šmyhal. Podle plánu by například Německo mělo obnovovat Černihiv, Řecko má mít na starost Mariupol, Dánsku připadl Mykolajiv, pobaltské státy se mají postarat o Žytomyrskou oblast.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Mateusz Morawiecki

USA s Tureckem mají rekonstruovat Charkov, píše Echo24. Podle serveru DoRzeczy ale Charkovskou oblast mají dostat Poláci. Server tvrdí, že se na takovém postupu dohodl Morawiecki přímo se Šmyhalem. Je tak evidentní, že rozdělení bude ještě předmětem velkých jednání. Zástupci čtyř desítek zemí se na konferenci ve Švýcarsku shodli na tom, že poválečná obnova Ukrajiny bude provázena důrazem na institucionální reformy, transparentnost a udržitelnost, píše server DoRzeczy.

Boje neustávají

„Na základě těchto map společně ve spolupráci s vládou, experty a místními úřady připraví technické projekty rekonstrukce a transformace regionů. Není to jen projekt na získávání peněz pomocí sbírek nebo opravování rozbitých silnic. Půjde také o to, že každá země může přinést svůj vlastní pohled na vytváření nového politického prostředí, nového urbánního prostředí a nové infrastruktury,“ cituje web Echo24 ukrajinského předsedu vlády. Podle Šmyhala bude na rekonstrukci Ukrajiny potřeba okolo 750 miliard dolarů (17,8 bilionu korun).

Podle premiéra Petra Fialy se chce Česko zapojit do obnovy dopravy, zdravotnictví i jaderné energetiky. Zároveň přiznal, že proces není možné zatím spustit. „Upřímně řečeno, nevím, kdy bude moci plnohodnotná rekonstrukce Ukrajiny začít, ale vím, že musíme být připraveni,“ uvedl na konferenci Fiala. Na Ukrajině probíhají zatím stále intenzivní boje. Jak píše ČTK, ruská armáda zesiluje hlavně tlak na město Slovjansk a okolí v Doněcké oblasti. Ukrajinský generální štáb ale tvrdí, že i přes těžké ostřelování se ukrajinské armádě daří ruské útoky odrážet.

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články